Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan affını istedi! İtibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana sürdürdüğü görevinden istifa etti. Hafize Gaye Erkan, "Şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." dedi. 

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan affını istedi! İtibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan görevinden istifa ettiğini duyurdu. 

“Sayın Cumhurbaşkanımızdan affımı talep ettim”

Sosyal medya platformu X hesabından istifa açıklaması yapan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, "Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum." dedi.

Mehmet Şimşek: Gaye Erkan'ın kararı tamamen şahsidir

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaye Erkan'ın açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yayınladı. Bakan Şimşek, "Sayın Hafize Gaye Erkan'ın kararı tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir." dedi.

“Yeni Başkan önerim doğrultusunda atanacak”

Bakan Mehmet Şimşek, yeni Merkez Bankası Başkanı'nın da kendi önerisi doğrultusunda atanacağını kaydetti.  

Mehmet Şimşek'in açıklaması şöyle:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır. Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum. Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan affını istedi! İtibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir - Resim : 3

Erkan'ın istifasını duyurduğu açıklama şöyle:

“Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır. Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum. Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum. Saygılarımla.”

Cevdet Yılmaz: Şahsi nedenlerle istifa etti

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasıyla ilgili açıklama yayımladı. Sosyal medyadan paylaşım yapan Yılmaz, Erkan'ın “şahsi nedenlerle” istifa ettiğini söyledi. Yılmaz, “Şahsi nedenlerle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden affını isteyen Sayın Hafize Gaye Erkan’a yaptığı hizmetler için teşekkür ediyorum.” dedi.

Yılmaz ayrıca şunları kaydetti:

“Ekonomi Koordinasyon Kurulu başta olmak üzere katıldığı çalışmalarda yaptığı katkıları takdirle hatırlayacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından güçlü bir siyasi sahiplenme ile bizzat açıklanan orta vadeli programımız kararlı bir şekilde uygulanmaya devam edecektir.”