Hafize Gaye Erkan neden istifa etti? Gaye Erkan'ın istifasının asıl sebebini açıkladı

Hafize Gaye Erkan Merkez Bankası Başkanı olarak görev yaptığı sırada 2 Şubat'ta affını istedi ve görevinden ayrıldı. Hafize Gaye Erkan neden istifa etti sorularına yanıtı istifa açıklamasında saklıydı ama CHP'li Özgür Karabat, Hafize Gaye Erkan'ın istifasının asıl sebebini bir paylaşımıyla açıkladı...

Hafize Gaye Erkan neden istifa etti? Gaye Erkan'ın istifasının asıl sebebini açıkladı

Hafize Gaye Erkan 2 Şubat 2024 tarihinde sosyal medya platformu X hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan görevden affını isteyerek istifa ettiğini duyurdu. Bu gelişmenin ardından 3 Şubat 2024 tarihli Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararına göre, yeni Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan oldu. 

Hafize Gaye Erkan'ın istifası

Hafize Gaye Erkan'ın istifası gündeme bomba gibi düşerken, istifa açıklamasında "Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir." ifadeleri dikkat çekti. 

Hafize Gaye Erkan'ın istifasının asıl sebebi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, Hafize Gaye Erkan'ın istifasının asıl sebebini kendi zaviyesinden açıkladı. 

“Bu istifanın esas sebebi...”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat'ın 'İstifanın esas sebebi tutmayan enflasyon hedefleridir' başlığıyla yaptığı paylaşım şöyle:

“Hafize Gaye Erkan’ı getiren Mehmet Şimşek’ti.

Geçen yıl haziran ayında göreve gelmesinin ardından Şimşek ile Erkan’ın bazı konularda anlaşamadıkları kulislerde konuşulmaya başlandı.

Erkan’ın TCMB başkanlığının ötesinde siyasi hedefleri olduğu belirtiliyordu.

Ahmet Hakan’a röportaj bardağı taşıran son damlaydı.

Rasyonel zemin dedikleri, ekonomi yönetiminin kişisel hırslarından başka bir şey değildi.

Burada suçlu sadece Hafize Gaye Hanım görülmesin. Evet, o çok yanlış işler yaptı, makamını şahsi çıkarı için kullandı. Ama Mehmet Şimşek de uyumsuz politikalar yürüttü. Enflasyon sadece TCMB’nin para politikası ile olacak iş değildi.

Mehmet Şimşek bütçe disiplinini sağlayamadı. Devasa bütçe açığı verdi. KDV’yi yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkardı.

Bir de Anayasa’nın rafa kaldırılması, AKP’nin hukuk tanımazlığı var. Can Atalay kararı ile siz hiçbir yatırımcıyı ikna edemezsiniz.

Bu şartlarda Hafize Gaye Erkan’ın faiz politikası nasıl işe yarayacaktı?

Bu istifanın esas sebebi enflasyon hedefinin tutmayacak olmasıdır. Suçlu sadece Hafize Hanım değil, aynı zamanda Mehmet Şimşek başta olmak üzere AKP’nin ileri gelenleridir.

Ülke Arjantin’e dönüşmek üzereyken, Hafize Gaye Erkan durumu fark edip erkenden çıkıp gitmiştir.

TCMB’nin kurumsal kimliği ve itibarı AKP sayesinde iki paralık olmuştur. Merkez Bankası, adeta başkan öğütme makinesi haline gelmiştir.

TCMB’nin başına artık kim gelirse gelsin, ekonomi politikaları dikiş tutmayacaktır.”