Fatih Karahan kimdir? Aslen nerelidir? Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir? Fatih Karahan kaç yaşında?

Dr. Fatih Karahan, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı iken yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanmıştır. Fatih Karahan'ın adı yeni Merkez Bankası Başkanı olarak konuşuluyordu. Peki, Dr. Fatih Karahan kimdir? Fatih Karahan kaç yaşında? Fatih Karahan aslen nerelidir? Fatih Karahan'ın uzmanlık alanı nedir? İşte Fatih Karahan hakkında detaylar...

Fatih Karahan kimdir? Aslen nerelidir? Yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan kimdir? Fatih Karahan kaç yaşında?

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan mı oldu sorusuna Resmi Gazete'deki atama kararıyla evet diyebiliyoruz. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı iken TCMB Başkanı olan Dr. Fatih Karahan'ın adı, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın istifasıyla yeni Merkez Bankası Başkanı olarak geçiyordu. Peki, Dr. Fatih Karahan kimdir? Fatih Karahan kaç yaşında? Fatih Karahan aslen nerelidir? Fatih Karahan'ın uzmanlık alanı nedir? İşte Fatih Karahan hakkında detaylar...

Fatih Karahan kimdir?

Dr. Fatih Karahan 1982 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Dr. Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı. 

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan mı oldu?

Dr. Fatih Karahan'ın adı Hafize Gaye Erkan'ın 2 Şubat 2024'te TCMB Başkanlığı görevinden istifa etmesinin ardından yeni Merkez Bankası Başkanı olarak geçiyordu. 

Fatih Karahan 3 Şubat tarihi itibariyle Merkez Bankası Başkanı görevine atanmıştır.