Eczane eczane gezip, yine de ilaç bulamayanları ilgilendiriyor! İlaç krizinin her geçen gün daha da büyüyor!

Soğuk havaların belirgin bir şekilde yaşanmaya başladığı şu günlerde artan ilaç ihtiyacına karşı ilaçların pek çok eczanede bulunmuyor oluşu sektörün gündemi haline haldi.

Eczane eczane gezip, yine de ilaç bulamayanları ilgilendiriyor! İlaç krizinin her geçen gün daha da büyüyor!

Pandemiden bu yana dengesiz bir seyir halinde değerlenen ya da değer kaybeden dolar/TL kuru, sadece otomotiv ya da elektronik sektörünü etkilemedi. Pek çok ilacın ithal edildiği Türkiye’de solar/TL ile euro/TL kuru değişiminden en çok sağlık sektörü etkilenmeye başladı. Öyle ki, şimdilerde eczanelerde pek çok ilaç ya bulunmaz ya da ‘nasılsa zam gelecek’ işgüzarlığı ile stoklanırken; konuya ilişkin uyarı Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı’dan geldi.

Eczacılık sektörünün yeni krizinin adı ilaçlar oldu. Sağlık Bakanlığı’nın kuru sabit bir şekilde tutması nedeniyle ilaç satışı gerçekleştirmek istemeyen yurt dışı ülkeleri sorunun temelini oluştururken; sorunun bir diğer ayağını da her alanda olduğu gibi sağlık alanında da olan ‘zam’ stokçuluğu oluşturdu. Her iki konuya ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulunan Manisa Eczacılar Odası Başkanı Devrim Balı, ilaç krizinin bir an evvel önüne geçilmesi noktasında uyarılarda bulundu.

“HASTALAR MAĞDUR, ECZACILAR MAĞDUR, DOKTORLAR MAĞDUR”

Eczane eczane gezip, yine de ilaç bulamayanları ilgilendiriyor! İlaç krizinin her geçen gün daha da büyüyor! - Resim : 1

Yaşanan ilaç krizine ilişkin konuşan Başkan Devrim Balı, “Hasta sayılarının arttığı, yoğun salgınların olduğu bir dönemde ilaç yoklukları halk sağlığını tehdit eder duruma geldi. Yüzlerce ilaç ya hiç yok ya da ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Gece acillerden çıkan vatandaş önce telefonla eczaneleri arıyor, ilaç varsa gidiyor. Birçok antibiyotik, ateş düşürücü, soğuk algınlığı gibi salgın dönemlerinde sıklıkla kullanılan ilaçlar piyasada yok. Kendi eczanemde bile birçok hastayı sadece antibiyotik yok diye geri göndermek zorunda kaldım. Şu anda depolarda ilaç yok, elimizdeki stoklar da eriyor” ifadelerini kullandı. Açıklamalarının devamında yaşanan mağduriyete dikkat çeken Balı, şu sözleri kullandı:

“Sanıyorum birkaç güne eczanelerin ellerindeki stoklarda tamamen bitecek. Artık doktorlara ‘Elimizde şu kadar sayıda şu ilaçlar var’ diye liste vermeye başladık. Hastalar mağdur, eczacılar mağdur, doktorlar mağdur. Acilen önlem alınmazsa durum çok daha vahim bir hal alacak. Yetkililere en yakın nöbetçi eczaneye gidip içinde yaşadığımız kaosu görmeye davet ediyoruz. Bir kutu antibiyotik için hastaların elinde reçete ile eczane eczane dolandığını görsünler.”

“GELECEK ZAMMI BEKLİYOR”

Açıklamalarının devamında ilaç fiyatlarına sabit kurdan ödeme yapılan kararnameye işaret eden Başkan Devrim Balı, Sözcü’ye verdiği röportajda; “İlaç Fiyat Kararnamesi diye bir kararname var. Bu kararname ile devlet ilaca az para verdiği için firmalar az sayıda veya sınırlı olarak ilaç üretimi yapıyor. İlaç yokluğunun en önemli etkenlerinden birisi bu. Bir başka etken ise ilaçlara zam söylentisi var. Her yıl Şubat aylarında ilaçlara bir zam geliyor” ifadelerini kullandı. Zam geleceğini bekleyen firmaların stokçuluk yaptığını bildiren Balı, şu ifadeler ile açıklamalarını noktaladı:

“Zam geleceğinin beklentisine giren firmalar veya depolar ilaçları ellerinde tutuyor. İlaçları piyasaya sürmüyor ya da sınırlı veriyor. Çünkü gelecek zammı bekliyor. Diğer bir sıkıntı ise, yerli ilaç üretimine önem vermememiz. Eğer bu ilaçların büyük bir kısmını biz üretmiş olsaydık, şimdi ‘İlaçta kriz yaşanıyor' diye bir sorun konuşmazdık.”