Çocukların hasta olma sıklıkları arttı, profesörlerden uyarılar gelmeye başladı! “Enfeksiyon bulgusu varsa çocukta en az 4-5 gün dinlenmeli!”

Son zamanlarda çocukların geçirdiği hastalıkların artmasına ilişkin uyarılarda bulunan Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, ailelere ve öğretmenlere seslendi.

Çocukların hasta olma sıklıkları arttı, profesörlerden uyarılar gelmeye başladı! “Enfeksiyon bulgusu varsa çocukta en az 4-5 gün dinlenmeli!”

Pandemi günlerinin getirdiği dezavantajlar çoğunlukta olsa da birtakım avantajlar da hayatımızda yer edindi. Maske takmamız nedeniyle geçtiğimiz yıllarda daha az grip ve diğer enfeksiyon hastalıklarına yakalandığımız gerçeği rakamlar ile de sabitlendi. Son bir yıldır maskeden uzaklaşmamız ile birlikte grip gibi bulaşıcı hastalıklar, hayatımızda yeniden daha çok yer kaplamaya başladı. Öyle ki, daha da güçlenen bu virüsler ‘süperenfeksiyon’ olarak görülür hale geldi.

Özellikle toplu yaşam alanı olan okullarda daha sık bulunan çocuklar, güçlenene virüslerin ilk hedefi haline geldi. Tıp dünyasının ‘süperenfeksiyon’ dediği bu virüsler, kış aylarında daha sık görülmeye başlanmışken; Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, aileleri uyardı. Enfeksiyon bulguların önemsenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Vefik Arıca, ailelerin yanı sıra öğretmenlere de çağrıda bulundu.

“ENFEKSİYON BULGUSU VAR İSE ÇOCUKTA MUTLAKA EN AZ EVDE 4-5 GÜN DİNLENMELİ”

İyileşme süreci daha zorlu olan, hastalık sürecinde daha yoğun bulgular gösteren süperenfeksiyonların artmakta olduğuna dikkat çeken açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Arıca, özellikle de çocuklarda görülen hastalıklarda bulaşı engellemek için izolenin çok önemli olduğunu belirtti. Bu nedenle çocukların evde dinlenmesini tavsiye eden Prof. Dr. Arıca, şu önerilerde bulundu:

“Bu tür çocuklarda çok dikkat etmeliyiz. Özellikle aileleri uyarmalıyız. Okuldaki öğretmenler ilgili uyarılarda bulunmalı. Eğer bir enfeksiyon bulgusu var ise çocukta mutlaka en az evde 4-5 gün dinlenmeli, okula gitmemeli. Eğer bir sıkıntısı var ise, yüksek ateş, solunum sıkıntısı var ise mutlaka hekime veya acile ulaşmalıdır. Bu dönemlerde çocuklar özellikle grip ve soğuk algınlığını çok ağır geçirebiliyor. Özellikle kas ağrıları, halsizlik, kusma şikayetleri geçen yıla göre artmış durumda.”

“GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI ENFEKSİYONLARINI ÇOCUKLARDA VE ERİŞKİNLERDE AĞIR BİR ŞEKİLDE GEÇİRİYORUZ”

Çocukların hasta olma sıklıkları arttı, profesörlerden uyarılar gelmeye başladı! “Enfeksiyon bulgusu varsa çocukta en az 4-5 gün dinlenmeli!” - Resim : 1

Açıklamalarının devamında maskenin takılmasının hastalıkları engellediğini bu nedenle de immün sisteminin grip gibi üst solunum yollarını unuttuğunu belirten Prof. Dr. Arıca, tüm bunların da hastalığı daha ağır atlatmamıza neden olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Arıca’nın konuya ilişkin açıklamalarında ise şu ifadeler yer aldı:

“Biz son 2 yıl bu hastalıkları ülke ve dünya olarak çok az geçirdik. Çünkü maskeleri takıyorduk. Vücut son 2 yıl artık grip ve soğuk algınlığını unutmuş durumda. İmmün sistem bunu unuttuğu için özellikle bu yıl grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonlarını çocuklarda ve erişkinlerde ağır bir şekilde geçiriyoruz. Buna dikkat etmeliyiz.”

Etiketler: çocuk, hastalık