Uğur Dündar-Dilara Gülatan babalık davası olayı: Yayın yasağı aldırdı

Metin Akpınar’ın kızı olduğu DNA ile kesinleşen Duygu Nebioğlu’nun Dilara Gülatan isimli bir diğer kardeşi de babasını aramaya başladı. Gülatan, babasının gazeteci Uğur Dündar olduğunu iddia etti. DNA testine göre Dündar’ın babası olmadığı ortaya çıkarken, Dündar konuyla ilgili ‘yayın yasağı’ getirdi. 

Uğur Dündar-Dilara Gülatan babalık davası olayı: Yayın yasağı aldırdı

Metin Akpınar’ın Suphiye Orancı’dan yıllar sonra Duygu Nebioğlu isminde bir kızı olduğu ortaya çıkmış konu aylarca kamuoyunda konuşulmuştu. Nebioğlu’nun Dilara Gülatan isimli bir diğer kardeşi ise babasının Uğur Dündar olduğunu ileri sürerek hukuki mücadele başlattı. 

Uğur Dündar sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, Metin Akpınar'ın kızı Duygu Nebioğlu ve kardeşi Dilara Gülatan’ın kendisine yönelik iddialarıyla ilgili haberlere yayın yasağı kararı aldırdıklarını duyurdu. 

Babalık durumunun var olmadığı ispatlandı

Daha önce yaptığı açıklamada, Duygu Nebioğlu'nun annesi Suphiye Orancı'yı hiç tanımadığını ve Adli Tıp Kurumu'nun yaptığı test ile babalık durumunun var olmadığının ispatlandığını belirtmişti.

Uğur Dündar Dilara Gülatan
Uğur Dündar, Dilara Gülatan

“Şimdilik bunları ve elimdeki belgeleri açıklamıyorum”

Gazeteci Uğur Dündar, X hesabından yaptığı paylaşımında, “Dün sizlere 'Bana atılan iftira ve yalanlar, bunları yayanların ellerinde patlar' diye yazdım ya... Bugün soruşturmacı gazetecilik yaptım ve beni tanıdığı (hatta çocuk sahibi olduğu) iddia edilen Suphiye Orancı'nın dudak uçuklatan gayri ahlaki geçmişini yakından bildiğini öne süren kişilerle konuştum. Onların iddialarını dinledikçe kızları için daha da üzüldüm. Ne talihsiz çocuklarmış... Ancak aşağıda okuyacağınız mahkemece çıkarılan yayın yasağı kararı nedeniyle şimdilik bunları ve elimdeki belgeleri açıklamıyorum. Resmi makamlar talep ettiği takdirde onlarla paylaşmaya hazırım. Hakikat hedefine vardı bile... Az sonra…” notunu düştü.

Uğur Dündar-Dilara Gülatan babalık davası olayı: Yayın yasağı aldırdı - Resim : 2
Uğur Dündar'ın X hesabından yapılan açıklama

Av. Murat Ergün: Yayın yasağı başvurumuz kabul edilmiştir

Uğur Dündar’ın avukatı Murat Ergün imzalı kamuoyu açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Müvekkilim Sayın Uğur Dündar hakkında, asılsız birtakım iddialarla açılan babalık davası sebebiyle basında ve sosyal medyada yaşanan bilgi kirliliğinin, itibar suikastleri, ahlak dışı yorum ve asılsız isnatların son bulması için Isparta 2. Aile Mahkemesi'ne yapmış olduğumuz 'basın yayın yasağı' başvurumuz 19.04.2024 tarihli mahkeme ara kararı ile kabul edilmiştir.”