O ilde yaşayanlar dikkat! Naci Görür 'bugün olmazsa yarın olacak' dedi! Herkes önlemini alsın

'Bugün olmazsa yarın olacak' diyerek beklenebilir bir İzmir depremi hakkında vatandaşları uyardı. 

O ilde yaşayanlar dikkat! Naci Görür 'bugün olmazsa yarın olacak' dedi! Herkes önlemini alsın

Son dönemlerde Türkiye gündeminde deprem açıklamaları yer alırken Jeolog, Deniz Jeolojisi Uzmanı ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'den önemli açıklamalar geldi. İzmir'de yer alan fayların mevcut durumu hakkında bilgi veren Naci Görür İzmir için uyarıda bulundu. 'Bugün olmazsa yarın olacak' diyerek beklenebilir bir İzmir depremi hakkında vatandaşları uyardı. 

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem hakkında uyarılarda bulunan Jeolog, Deniz Jeolojisi Uzmanı ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür İzmir'in bir deprem kenti olduğunu vurgularken aynı zamanda ''İzmir gerçek anlamında bir deprem kenti. Canlı faylar var. Çok az kentimizde bu kadar yoğun aktif fay sistemi var. Bunlar bugün olmazsa yarın deprem yaratacaktır" dedi.

İZMİR İÇİN UYARIDA BULUNDU!

Meydana gelen Kahramanmaraş merkezli çevre 10 ilde büyük bir yıkıma neden olurken Hatay ve Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından deprem kenti olarak bilinen İzmir'de depreme yönelik yol haritası belirlemek amacı ile  İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) bir araya geldi. 

Türkiye'de deprem beklenen iller hakkında konuşan ve öngörülerini dile getiren Naci Görür toplantıda düşüncelerini dile getirdi. İzmir, Muğla ve Antalya arası sahil şehirleri için endişe duyduklarını dile getiren Naci Görür Türkiye'yi derinden sarsan Kahramanmaraş depreminin ardından İzmir hakkında konuştu.

''İZMİR İÇİN ENDİŞEMİZ VAR''

Naci Görürü İzmir için endişelendiklerini dile getirirken açıklamalarında "İzmir'de de endişemiz var. Canlı faylar var. Günün birinde harekete geçip deprem olabilir. Çevredeki deprem olmuş faylardan tetiklenebilir. Tahmin ediyorum bu faylar İzmir depreminde yüklendi. Çevredeki depremlerden stres geldiğinde yükleniyor. İzmir, bu kadar canlı fayla bölünmüş ise bu yarımadan buradan çekilmek lazım. Fay tartışmasını bırakalım. İzmir gerçek anlamında bir deprem kenti. Çok az kentimizde bu kadar yoğun aktif fay sistemi var. Bunlar bugün olmazsa yarın deprem yaratacaktır. Şu anda depremlerde sonra, Sisam depremi sonrasında 80 kilometre mesafede 117 kişi öldü. Yapı stokunu depreme dirençli yapmak lazım. Bunu yapmadan önce İzmir Büyükşehir Belediyesi şu anda bana göre çok doğru akıllı bir iş yaptı. Mikro belgeleme çalışması yapıyor. ODTÜ'lü ekiple bu çalışmaları yürütüyor. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Hasan Sözbilir gibi çok değerli yer bilimci arkadaşlar var. Bu İzmir'in şansıdır" ifadelerini kullandı. 

Yönetmeliğe göre yapılan binaların içinden sağ çıkılmasını sağladığını belirten ve binanın önemini vurgulayan Naci Görür açıklamasının devamından  "1999 sonrasında yeni yönetmeliklere göre doğru yapılmışsa o binalardan hiç korkmayın. Yönetmeliklere göre yapılmış binalar çatlasın, patlasın ama içinden sağ çıkmanızı sağlar. İzmir'deki belediye ve üniversiteleri zorlayın, evlerinizi muayene ettirin. Üç kuruş vermeyeceğim tartışması yakışmıyor. Parası yoksa devlet el atsın veya belediye bedava yapsın. Muayene edersiniz evinizin depremdeki davranışları çok sağlıklı görebilirsiniz. Deprem odaklı kentsel dönüşüme girmek için hükümete talep edin. Bütün kentleri depreme dirençli yapabiliriz. Bunun içi afet bakanlığı kurulsun" şeklinde konuştu.

EKONOMİNİN BEYNİ MARMARA

Ekonominin beyninin Marmara olduğunu dile getiren Naci Görür Marmara'nın durması noktasında Türkiye'nin diz üstü çökebileceğini dile getiren açıklamasında "Beklediğimiz İstanbul depremi Marmara bölgesindeki ekonominin çarklarını durduracak. İş dünyası biz depreme hazırız diyemez. Marmara bölgesi üretim, sanayi ve ticaretin yüzde 60'ı ve daha fazlasını kapsıyor. Bu çarklar durduğu zaman, üretemez olduğu zaman bu ekonomiyi 2 sene içinde eski kapasite kavuşturamazsınız. 10 seneye kendine getiremezsiniz. Ekonominin çarkları durduğu Marmara bölgesinde, Türkiye ekonomik olarak diz üstü çöker. Çünkü ekonominin beyni, atardamarı Marmara bölgesi, onu durdurduğunuzda Türkiye diz üstü çöker. Ekonomik bağımsızlığını yitirir" dedi.

EDİTÖR NOTU: Depremle ilgili tüm öngörü ve tahminler Naci Görür'e ait olup haber içeriğinde herhangi bir ekstra açıklama bulunmamaktadır. 

Etiketler: izmir deprem