Meteoroloji uyardı. Yağmur geliyor

Havanın genellikle güneşli ancak serin seyretmesi, mevsim normallerinin üzerinde yağışlar olması herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Meteorolojiden yeni b ir yağış uyarısı geldi.

Meteoroloji uyardı. Yağmur geliyor

Küresel ısınmanın etkisiyle, artık mevsimler normal seyrinde ilerlemiyor. Kışın hava ılık ve güneşli olabilirken, yazın da serin ve yağmurlu olabiliyor. Hal böyleyken, geçtiğimiz hafta İstanbul'u ve Türkiye genelini etkisi altına alan kuvvetli yağmura pek çok kişi hazırlıksız yakalandı. Meteorolojiden yeni bir uyarı geldi. Bazı illere tekrar yağmur geliyor. İşte Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün resmi açıklaması. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Edirne, Bilecik, Sakarya, Kırşehir, Yozgat, Rize, Kars ve Ardahan çevreleri ile Isparta ve Konya'nın kuzey, Ordu’nun iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; bu akşam saatlerinde Çorum çevreleri ile yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden sonra Afyonkarahisar çevreleri ile Eskişehir’in güneyinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının güneydoğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ve Kuzey Ege kıyıları ile yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor. 

Kuvvetli Yağış Uyarısı 

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; bu akşam saatlerinde Çorum çevreleri ile yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden sonra Afyonkarahisar çevreleri ile Eskişehir’in güneyinde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ile yağış anında kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UAYARISI: Rüzgârın, Marmara’nın batısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteorolojinin tahminlerini takip etmeyi ve ona göre önlem almayı unutmayın. 

Etiketler: hava durumu, yağmur