Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina Çöktü! 1 Kişi Öldü, 2'si Ağır 8 Kişi Kurtarıldı

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesindeki Kartalepe Mahallesi’nde bir bina henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Yıkılan binanın enkazında 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı ve olayda 8 kişi yaralandı. Yaralılardan 2’sinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Küçükçekmece'de 3 Katlı Bina Çöktü! 1 Kişi Öldü, 2'si Ağır 8 Kişi Kurtarıldı

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesindeki Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi ile Geçit Sokağı'nın kesişim noktasında bulunan 3 katlı bir apartman, henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü.

Olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık, polis ve AFAD ekibi sevk edildi.

Enkaz altında kalan 1 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Olayda 8 kişi de yaralandı, bunlardan 2’sinin durumu ağır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki 36 yıl önce inşa edilen binaya 1,5 katın kaçak olarak eklendiğini ve yapımında deniz kumu kullanıldığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), arama-kurtarma çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Enkazdan 8 Kişi Yaralı Olarak Kurtarıldı

İstanbul Valisi Davut Gül, olay yerinde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Küçükçekmece’de saat 08.40 sıralarında zemin artı 3 katlı bir bina kendiliğinden çöktü. Zeminde iş yeri var. Bir üst katın ise büro olarak kullanıldığını biliyoruz. Üstteki iki katta da aileler yaşıyor. İlk etapta, AFAD’ın koordinesinde itfaiye ve diğer kuruluşlar olay yerine geldiler. Belediye, itfaiye, sağlık, emniyet gibi gelmesi gereken bütün kurumlar geldiler. Enkazda kalan son kişi de yaralı olarak kurtarılmıştır. Olayda 1 kişi hayatını kaybetmiş, 2 ağır 8 kişi de yaralanmıştır. Yaralılar arasında 6 aylık bebeğin olduğu öğrenildi. Enkazda an itibariyle kalan kişi bulunmamakta olup, arama kurtarma ekiplerinin enkazda dinleme çalışmaları devam etmektedir.”

Bina Sahibi ve İşletmeci Dönerci Gözaltına Alındı

Küçükçekmece’de 8 kişinin yaralandığı ve 1 kişinin öldüğü çöken binanın sahibi Hacı Murat Gençtürk, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada “02 Haziran 2024 tarihinde saat 08:40 sularında, Küçükçekmece ilçesi Kartaltepe Mahallesi Belediye Caddesi üzerinde bulunan 4 katlı binanın henüz belirlenemeyen bir nedenle çökmesi olayı ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma kapsamında; 1 Cumhuriyet Başsavcı Vekili ile 2 Cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiş olup, olay yerine intikal ettirilmiştir. Arama kurtarma çalışmalarının bitimine müteakip, Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından görevlendirilen 3 kişilik bilirkişi ekibi kusur tespiti için incelemelerine başlayacaktır. Soruşturma titizlikle devam etmektedir.” denildi.

Bina Sahibi Gençtürk Gözaltına Alındı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı taksirle ölüme ve yaralanmaya sebep olmak sucundan bina sahibi Hacı Murat Gençtürk hakkında soruşturma başlattı. Gençtürk gözaltına alındı.

Restoran Sahibi de Gözaltına Alındı

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma çerçevesinde çöken 4 katlı binanın sahibi gözaltına alınmıştı. Soruşturma çerçevesinde binanın girişindeki restoran sahibi Ö.A.D. de gözaltına alındı. Olayla ilgili gözaltı sayısı 2’ye çıktı.

Sağlık Bakanı Koca’dan Açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu sabah İstanbul Küçükçekmece’de bir binada meydana gelen göçükte saat 09.35 itibariyle 7 yaralı olduğunu tespit ettik. 5 yaralı hastaneye nakledildi, 2 kişi tedaviye ihtiyacı olmadığını belirttiler. Olay yerine 15 Ambulans ve 5 UMKE Timi görevlendirilmiştir. Olaydan etkilenenlere geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.” dedi.

Yatakla Dolabın Arasına Girmenin Önemini Gördüm”

Enkazdan çıkarılan Korkut Yılmaz “7 - 8 kişiydik. Bina sabah erken saatlerde çöktü. Hafif bir sarsıntı duyduk. Sonra çöktü. Ben yatakla dolabın dolabın arkasına atmıştım kendimi, sonra geri geri çıktım. Köpeğim vardı. O içeride kaldı. Üst kattaki insanlardan da bazıları çıktı. Bazıları enkazda kaldı. 4 katlı binaydı. Bir risk taşımıyordu. Alt kat dükkan onun üzerinde ofisim vardı. Bir üst katta da evim vardı. 10 dakika sonra hemen polis ekipleri ve ambulanslar geldi. Ellerim ve bacaklarımda yaralar var. Komşular kıyafet verdiler giydim. Ara kattaydım. Yatakla dolabın arasına girmenin önemini gördüm.” dedi. 

Bakan Özhaseki: 1,5 Kat Kaçak Yapılmış

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Küçükçekmece'de çöken binaya ilişkin sosyal medya hesabında açıklama yaptı.

Bakan Özhaseki şu ifadelerde bulundu:

“İstanbul’umuza, ülkemize geçmiş olsun. İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi’nde bir binanın çökmesi nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. İlk incelemelerimiz neticesinde binanın 36 yıl önce inşa edildiği, daha sonra 1,5 kat kaçak olarak eklendiği tespit edilmiştir. Yerinde yapılan ilk incelemelerde 1988 yılında inşa edilen binanın, mimarlık ve mühendislik standartlarına uyum sağlanmadan inşa edildiği, yapımında deniz kumu kullanıldığı ve daha sonraki süreçlerde binanın statiğini bozacak müdahalelerin yapıldığı anlaşılmıştır. Ekiplerimiz sahada incelemelerine devam ediyorlar, gelişmeleri anbean takip ediyoruz.”

Arama Kurtarma Çalışmaları Sona Erdi

Küçükçekmece'de henüz belirlenemeyen bir nedenle çöken, 1 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığı, 8 kişinin de yaralı kurtarıldığı binanın enkaz alanındaki arama kurtarma çalışmaları tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamada, yaralıların sağlık ekiplerine teslim edildiği aktarılırken, “Arama kurtarma çalışmaları sonuçlandırılmış, enkaz kaldırma çalışmalarına devam edilmektedir.” bilgisi verildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Küçükçekmece'de çöken 3 katlı binaya ilişkin, mülkiye başmüfettişi görevlendirdiklerini belirterek, "Bugünden itibaren çalışmaya başladı. En kısa zamanda biz idari olarak bir kusur, bir kabahat ne varsa tabloyu olduğu gibi ortaya çıkarıp bunu gereken adli sürece destek olması açısından tevdi edeceğiz, göndereceğiz." dedi.

Yerlikaya beraberindeki İstanbul Valisi Davut Gül ve AFAD Başkanı Okay Memiş ile 1 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığı, 8 kişinin de yaralı kurtarıldığı çöken binanın enkaz alanında incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Yerlikaya, sabah 08.41 itibarıyla zemin artı 3 katlı olan apartmanın çöktüğünü anımsatarak, binanın 1988 yılında inşa edildiğini kaydetti.

Yerlikaya, AFAD'ın olaydan 9 dakika sonra 08.50'de, eş zamanlı olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi, ilçe belediyesi ekipleri ile Vali Gül ve kaymakamın olay yerine geldiğini aktardı.

Enkaz altındaki insanların kurtarılması için cansiperane çalışıldığını söyleyen Yerlikaya, "Her zaman olduğu gibi AFAD, itfaiye, UMKE ve olması gereken emniyet, valilik, tüm kurumlar... Bu tür olaylarda biliyorsunuz, hepsini tek tek saymama bile gerek yok, müdahale ve iyileştirme noktasında ne noktaya geldiğimizi çok iyi biliyorsunuz. Her birine minnettarız ve her birine teşekkür ediyorum." diye konuştu.

6 Aylık Bebekle Annenin Durumu Daha Kritik Görünüyor

Bakan Yerlikaya, enkazdan 9 kişinin çıkarıldığını, bunlardan Türkmenistan uyruklu 1 kişinin vefat ettiğini belirtti.

Enkazdan çıkarılan 7 yabancıdan 1'inin İran, 6'sının Türkmenistan uyruklu olduğunu aktaran Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Göç İdaresi Başkanlığımız bunların kimlikleri üzerinden araştırmasını yaptı. Tamamı yasal kalışı olan, ikamet izni olan yabancılar. Bizim 2 vatandaşımız var. Birisi hiç hastanede tedavi bile olmadı. Kendisi gayet iyi durumda. Diğer vatandaşımız tedavi sürecinde. Hastane yetkililerinden buraya gelmeden önce almış olduğum bilgiye göre, bizim vatandaşımızın durumu gayet iyi. Tedavi süreci devam eden 6 yabancı uyruklu misafirlerden 2'si, 6 aylık bebekle annenin durumu diğerlerine nispeten daha kritik görünüyor."

Duaları ve temennilerinin yaralıların en kısa zamanda sağlık ve sıhhatlerine kavuşması olduğunu söyleyen Yerlikaya, yaralıları ziyaret edeceklerini de söyledi.

Bakan Yerlikaya İstanbullulara seslendi

Böyle durumlarda olayla ilgili hemen hem idari hem de adli soruşturma yapıldığını belirten Yerlikaya, Adalet Bakanlığı'nın da 3 savcı görevlendirdiğini ve adli araştırmalara başlandığını kaydetti.

Yerlikaya, "İçişleri ailesi olarak biz de mülkiye başmüfettişi görevlendirdik. Bugünden itibaren çalışmaya başladı. En kısa zamanda biz idari olarak bir kusur, bir kabahat ne varsa tabloyu olduğu gibi ortaya çıkarıp bunu gereken adli sürece destek olması açısından tevdi edeceğiz, göndereceğiz." ifadelerini kullandı.

Bir Daha Canımızın Yanmasını İstemiyoruz

Kentsel dönüşümün önemini vurgulayan Yerlikaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ve destekleriyle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın açıklamış olduğu Yarısı Bizden kampanyasına dikkati çekti.

Yerlikaya, "Yarısı Bizden kampanyasını artık duymayan İstanbullu kardeşimiz kalmadı. Aslında sadece İstanbulla da ilgili değil, Marmara Bölgesi ile ilgili biliyorsunuz. Biz depremlere karşı dayanımı olmayan, direnci olmayan, az önce enkazda gördüğümüz gibi bir tablo görmek istemiyoruz. Tedbir almak istiyoruz. Birlikte yapmak istiyoruz bunu, el birliğiyle yapmak istiyoruz. Devlet-millet el ele yapmak istiyoruz. 6 Şubat'taki canımız yandığı gibi bir daha canımız yanmasını istemiyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Vali olarak görev yaptığı dönemde Kartal Orhantepe Mahallesi'nde yıkılan Yeşilyurt Apartmanı'nı hatırlatan Yerlikaya, en az 8 gün orada kaldıklarını dile getirdi.

İstanbulluların kentsel dönüşüm konusunda devletin sağladığı imkanlardan yararlanmasını isteyen Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Beklemeyin. Lütfen durmayın. Kira yardımlarından tutun da Yarısı Bizden kampanyasının ne hale geldiğini, ne kadar güçlü ve önemli hale geldiğini lütfen görün. Canımız yanmasın. İstanbullu hemşehrilerimize, Küçükçekmece'de yaşayan hemşehrilerime, bu mahallede yaşayan kardeşlerime çok büyük geçmiş olsun diyorum. Bu olayın tesiriyle herkes önümüze geçiyor, 'Biz de istifade etmek istiyoruz.' diyor ama aradan 4 gün, 5 gün, 10 gün, 20 gün geçtiği zaman normal hayata dönüyoruz. Artık şu gerçeklerle yüz yüze gelelim. Devletin, hükümetimizin açtığı bu iyilikle ilgili, dönüşümle ilgili imkanlardan elimizi uzatalım ve oradan tutunalım. Bunu beraber yapalım. Beraber başarabileceğimize yürekten inanıyorum."

Savcılık, Mahkemeler Bunu Aydınlatacak

Bakan Yerlikaya, gazetecilerin, olayla ilgili 2 kişinin gözaltına alınması ve "kolon kesme" iddialarına yönelik soruları üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2 gözaltı var, mal sahibi ve zemin kattaki dükkanla ilgili. Ama bunlarla ilgili tahkikat devam ederken bir şey bilsek de söylememiz doğru değil. Bizim adımıza, millet adına karar verici olan savcılık, mahkemeler bunu aydınlatacak. Göreceksiniz Beşiktaş'ta 29 vatandaşımızın hayatına mal olan durum gibi, çok kısa zamanda teleferik de olduğu gibi bunu aydınlatıyoruz. İdari olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ve adliyeye, savcılarımıza gönderiyoruz. Sizler de anbean takip ediyorsunuz. Sabırla bekleyelim. Sizler aracılığıyla hemşehrilerimize ve milletimize, hükümetimizin kentsel dönüşümle ilgili bu dönemde getirdiği yenilikleri anlatalım. Buradan yürüyelim demiyorum, buradan koşalım."

Yan Taraftaki Binayı Tamamen Yıkacağız

Ali Yerlikaya, çöken binanın yanındaki binanın boşaltılmasına yönelik soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Hemen yanında, sağında duran bina 8 yaşında. Tedbir doğrultusunda valiliğimiz koordinasyonunda boşaltıldı. Binanın bitişik nizamdaki bina zaten boş. Orası dirençle etüdüyle ilgili kentsel dönüşüm yapma zaruretinden dolayı Allah'a şükürler olsun ki önceden boşaltılmış. Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz burada. Orayı da yıkıyor. İnşallah yarın sabaha kadar hem bu enkazı hem de yan taraftaki binayı tamamen yıkacağız. Etrafımıza herhangi bir can güvenliği mal güvenliği açısında sıkıntı oluşturmaz hale getireceğiz."

Etiketler: Küçükçekmece