Elon Musk yine yaptı yapacağını! İnsan beynine ilk kez çip yerleştirildi

Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD'li nöroteknoloji şirketi Neuralink, ilk kez bir insana beyin çipi yerleştirdi. Ürünün adının "Telepati" olduğunu belirten Musk, sadece düşünerek telefon veya bilgisayarın ve bunlar aracılığıyla hemen her cihazın kontrolünün sağladığını söyledi.

Elon Musk yine yaptı yapacağını! İnsan beynine ilk kez çip yerleştirildi

SpaceX, Tesla ve X gibi dev şirketlerin sahibi Elon Musk, ilk kez bir insana Neuralink tarafından implant yapıldığını duyurdu. 

Sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, iyileşme sürecinin iyi gittiğini belirten Musk, ilk sonuçların "umut verici" olduğunu ifade etti.

Neuralink ürününün adı Telepati

Elon Musk, ilk Neuralink ürününün adının "Telepati" olduğunu belirterek, sadece düşünerek telefon veya bilgisayarın ve bunlar aracılığıyla hemen her cihazın kontrolünü sağladığını aktardı.

İlk kullanıcıların uzuvlarını kullanma kabiliyetini kaybetmiş kişiler olacağını kaydeden Musk, "Stephen Hawking'in hızlı bir katip veya müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini hayal edin. Hedef bu." dedi.

Geçen yıl onay aldı

Neuralink, Mayıs 2023'te beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) onay alındığını açıklamıştı.

Daha önce maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri başarıyla yorumlayarak cihazlara aktardığı kaydedilmişti.

Musk ve bir grup mühendis tarafından 2016'da kurulan Neuralink, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

Etiketler: Elon Musk, Çip, Neuralink