Antakya üzücü deprem felaketinin ardından ilk sanatsal etkinlik düzenliyor! Sanatseverler bir araya geliyor! Antakya festivali kapılarını açıyor..

Antakya, deprem sonrası en geniş kapsamlı ilk sanat etkinliğine hazırlanıyor. Uluslararası Antakya Film Festivali’nin 11’incisi 13-19 Ekim’de çadır kentlerde düzenlenecek. Festivalin amacı, sanatın iyileştirici gücüyle Antakya halkının moralini yükseltmek ve kültür sanat dünyasından destek almak. Detaylar haberimizde...

Antakya üzücü deprem felaketinin ardından ilk sanatsal etkinlik düzenliyor! Sanatseverler bir araya geliyor! Antakya festivali kapılarını açıyor..

Hatay’ın Antakya ilçesi, 6 Şubat 2023’te meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremle büyük bir yıkım yaşadı. Depremde binlerce bina hasar gördü, yüzlerce insan hayatını kaybetti, binlerce insan da evsiz kaldı. Depremin ardından bölgeye yardım ulaştırılmaya çalışılırken, kültür sanat etkinlikleri de iptal edildi ya da ertelendi.

Ancak Antakya’nın kültür sanat hayatını canlandırmak için bir girişim başlatıldı. Ansam Kültür Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Antakya Film Festivali, deprem sonrası en geniş kapsamlı ilk sanat etkinliği olacak. Festivalin 11’incisi, 13-19 Ekim 2023 tarihleri arasında Antakya’da gerçekleşecek.

Festivalin Özellikleri


Festivalin bu yılki özelliği ise, çadır ve konteyner kamplarında yapılacak olması. Festival Direktörü Atakan Metin, “Sanatın iyileştirici gücünü kullanarak hem festivali sürdürmek hem de Antakya’da yaşayan halkın bir nebze de olsa rehabilite olmasını sağlamak istiyoruz. Burada yaşayan insanların felaket ve enkaz dışında güzel şeyler düşünüp görmeleri en büyük arzumuz” dedi.

Festivalin mottosu ise “Antakya Varsa Ben de Varım”. Bu mottoyla yola çıkan festival ekibi, kültür sanat dünyasından pek çok ismi Antakya’ya davet etti. İlber Ortaylı, Metin Uca, Cengiz Bozkurt, Tilbe Saran, Levent Üzümcü, Haldun Dormen, Meltem Cumbul, Teoman Kumbaracıbaşı ve Belçim Bilgin gibi ünlüler, videolarla festival için destek mesajları gönderdiler.

Festivalde yerli ve yabancı pek çok film gösterilecek. Ayrıca atölye çalışmaları, söyleşiler ve paneller de düzenlenecek. Festival etkinliklerinin İskenderun’da kendilerine bir STK tarafından tahsis edilen 300 kişilik bir çadırda gerçekleşeceğini belirten Metin, “Ancak gerçekten hala çok zorlanıyoruz. Bölgenin durumu malum, misafirleri nasıl ağırlayacağımız noktasında çalışmalarımız hala sürüyor. Bölgeye hakim, hali hazırda çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlardan konaklama, lojistik gibi konularda destek arayışımız da devam ediyor” diye konuştu.

Antakya Film Festivali ne zaman yapılacak?

Antakya Film Festivali 13-19 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılacak.

Antakya Film Festivali nerede yapılacak?

Antakya Film Festivali, depremde evsiz kalan insanların kaldığı çadır ve konteyner kamplarında yapılacak.

Antakya Film Festivali’nin amacı nedir?

Antakya Film Festivali’nin amacı, sanatın iyileştirici gücüyle Antakya halkının moralini yükseltmek ve kültür sanat dünyasından destek almak.

Antakya Film Festivali’ne hangi ünlüler destek verdi?

Antakya Film Festivali’ne İlber Ortaylı, Metin Uca, Cengiz Bozkurt, Tilbe Saran, Levent Üzümcü, Haldun Dormen, Meltem Cumbul, Teoman Kumbaracıbaşı ve Belçim Bilgin gibi ünlüler videolarla destek mesajları gönderdi.