ABD'de Görülen Eylem Tok Duruşması Ertelendi 'Allahuekber' Diye Yanıt Verdi

Son Dakika Haberleri: İstanbul Kemerburgaz'da Oğuz Murat Aci'nin ölümüne neden olduğu kaza sonrası 18 yaşındaki oğlu T.Cihantimur'u yurt dışına kaçıran annesi Eylem Tok bugün ABD'de hakim karşısına çıktı. Duruşma 27 Haziran'a ertelendi. Timur Cihantimur ise saat 21.00 civarında hakim karşısına çıkacak.

ABD'de Görülen Eylem Tok Duruşması Ertelendi 'Allahuekber' Diye Yanıt Verdi

Timur Cihantimur geçtiğimiz 1 Mart'ta İstanbul Kemerburgaz'da ehliyetsiz kullandığı araç ile Oğuz Murat Aci'nin ölümüne sebebiyet vermişti. Kısa bir süre sonra annesi Eylem Tok ile birlikte önce Mısır, ardından da ABD'ye kaçmıştı. Anne ile oğlu için kırmızı bülten çıkarılmış ve geçtiğimiz günlerde yakalanmaları sağlanmıştı.

Eylem Tok'un Tutukluluk Hali Devam Edecek

ABD'deki dava süreci bugün başladı. Türkiye'nin iade için sunduğu deliller mahkemeye sunuldu. Boston'daki duruşma saat 18:00'de başladı. Eylem Tok’un avukatının duruşmayı 20:30’a ertelemek istediği ancak hakimin, başka bir dava olduğu gerekçesiyle talebi kabul etmediği öğrenildi.

Timur Cihantimur’un annesi Eylem Tok’un tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşmanın 27 Haziran’da yapılmasına karar verildi.

Aci'nin Aile Yakınları Adliyedeydi

Aci’nin aile üyeleri duruşmaya katılarak, duruşma sonrası basına açıklamalarda bulundu. Aci’nin aile üyelerinden bazıları ise ellerinde “Oğuz Murat Aci için adalet” yazılı pankart açtı. Oğuz Murat Aci'nin babası Özer Aci’nin kuzeni Lütfiye Çiçek, davanın ilk duruşması olması nedeniyle heyecanlı olduklarını dile getirerek, davanın ertelendiğini ifade etti. Çiçek, “Ben ABD’nin adaletine sonsuz güveniyorum. Gerçekten doğru kararı vereceklerine inanıyorum” dedi.

Aslında Kendi Çocuğuna da Çok Büyük Bir Yanlış Yapıyor

Eylem Tok’a seslenen Çiçek, “Aslında ona söylemek istediğimiz birkaç şey vardı ama maalesef söylemedik. O sadece bizim kuzenimin çocuğuna değil, aslında kendi çocuğuna da çok büyük bir yanlış yapıyor ve çok büyük bir zarar veriyor. Çünkü çocuğunu bu şekilde oradan oraya kaçırmakla hiçbir şekilde iyilik yapmış olmuyor. Eğer Türkiye'deyken hiç bunlar yaşanmadan ailenin yanında olsaydı ve çocuğunu teslim etmiş olsaydı şimdi hiçbir şekilde kendi de bu sıkıntıları çekmeyecekti” dedi.

Nasıl Bir Annelik Bu?

Eylem Tok’un kendisini anne olduğunu söyleyerek savunduğunu belirten Çiçek, “Sadece şunu söylüyorum ona anneyim diyor. Nasıl bir annelik bu? Bir anne evlatsız kaldı, bir çocuk babasız kaldı. Yani bu mu annelik adaleti? Ben gerçekten bunu çok merak ediyorum” dedi.

Pervin Abla, Bugün Emin Ol O Yüzden Hiçbir Eser Yoktu

Aci'nin annesi Pervin Aci’nin Eylem Tok’un yüz ifadesini çok merak ettiğini dile getiren Çiçek, “Eylem Tok’un yüzünü çok merak ediyordu. New York'ta resim çekildiklerinde gülümseyen yüz onun içinde o kadar büyük bir ukde olarak kalmıştı ki. Ama bugün Pervin Abla, bugün emin ol o yüzden hiçbir eser yoktu. Çünkü bütün salon sadece sizin için oradaydı. Onları destekleyen hiç kimse yoktu” ifadelerini kullanarak, Eylem Tok’un yüzünde sadece korku olduğunu açıkladı.

Eylem Tok’un bir sonraki duruşmaya kadar düşünerek bir karar vermesi çağrısında bulunan Çiçek, “Diğer mahkemeye kadar olan zamanda düşünüp gerçekten doğru olan kararı alır ve çocuğunu da bu zorluktan kurtarır” dedi.

"ABD'de Vurkaç Davalarına Müsamaha Yok"

Anadolu Ajansı (AA) Amerika Haberleri Müdürü Can Hasasu, Habertürk TV'de canlı yayına bağlanarak şunları söyledi:

"Bu duruşma ikiye bölünde aslında. Hakim anne Eylem Tok ve oğlunun duruşmalarını ayırdı. Eylem Tok'un tutukluluk halinin devam etmesine devam etti. 18 yaşından küçük olduğu için Timur Cihantimur 21.00'de mahkeme karşısına çıkacak. İlk duruşmada hakimin delilleri inceleyeceği ve ona göre nihai kararı vereceği belirtildi. ABD'de çok önemli vurkaç davalarında hem mahkeme hem de kamuoyu bu tür konulara müsamaha göstermiyor. Amerikan yargısı bu türden trafik kazalarında, sanığın orada kaza mahallini terk ederek kazazedelerin hayatının kurtarılması için çaba göstermemesi ve kaçmaya çalışmasını büyük kusur olarak görüyor."

Aile Karardan Memnun

Habertürk TV Muhabiri Alihan Tok, şunları aktardı:

"Aile kararı olumlu karşıladı. Eylem Tok mahkeme salonuna geldi. Tanınmamak için saçını kestirip, sarıya boyattığı ve turuncu kıyafet giydiği görüldü. Eli kelepçeli bir şekilde geldi. Tercüman aracılığıyla iletişim kuruluyordu. Avukat 'Bu olay Türkiye'de işlenen bir suçun davası mı, yoksa iade davası mı?' diye sordu. Davada hakim delillerin toplanması için duruşmayı erteledi. Aile olumlu karşıladı. Hızlı bir kararla oldu bittiye getirilmek istemiyor. Kazaya karışan 17 yaşındaki sürücü 20.30'da mahkemeye çıkacak. Öte yandan hakim Eylem Tok'un tutukluluk halinin devamına karar verdi. 27 Haziran'da Eylem Tok tekrar hakim karşısına çıkacak."

Eylem Tok Soruya 'Allahuekber' Diye Yanıt Verdi

Duruşmaya katılanlardan bir gazeteci Eylem Tok'a sorular yöneltmiş. 'Bir katil annesi olmak nasıl bir duygu' deyince Eylem Tok da 'Allahuekber' demekle yetinmiş.

Kelepçeli bir şekilde salondan çıkan Eylem Tok, 27 Haziran'da tekrar hakim karşısına çıkacak.

Çok Okunanlar