100 bin TL faizsiz kredi müjdesi az önce! Şartları sağlayana o bankadan anında faiz kredi

Yeni iş kuran girişimcilere kredi desteği sağlanıyor. Bir banka, şartları sağlayan girişimcilere 100 bin TL'ye kadar sıfır faizli kredi verdiğini açıkladı. Peki başvuru şartları neler, kimlere 100 TL kredi verilecek?

100 bin TL faizsiz kredi müjdesi az önce! Şartları sağlayana o bankadan anında faiz kredi

Girişimci kadınların iş yapma kapasitelerinin gelişmesi, dijitalleşmeye uyum sağlamaları ve iletişim ağlarının güçlenmesi hedefiyle Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) yürütücülüğü, Türkiye İş Bankası iş birliği ile Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi'nin teknik desteğiyle 2021 yılında hayata geçirilen 'Girişimde Kadın Gücü' projesinde, eğitim desteğinin yanı sıra finansal desteğe de başlanıyor.

GİRİŞİMCİ KADINLARA 100 BİN TL FAİZSİZ KREDİ

Buna göre eğitimlere katılıp mentorluk desteği almaya hak kazanan kadınlar arasından seçilecek girişimci kadınlara en fazla 100 bin TL olmak üzere toplam 3 milyon TL tutarında teminatsız ve sıfır faizli kredi desteği verilecek.

Kredinin garantörlüğünü Applied Value Group (AVG), finansmanını ise İş Bankası üstlenecek. Kredinin yanı sıra yine bu süreci başarıyla tamamlayan 10 girişimci kadına İş Bankası tarafından iş geliştirme desteği sağlanırken 3 girişimci kadına da ABD Silikon Vadisi ziyareti ödülü verilecek

Girişimcilik kültürünün, ekonominin vazgeçilmez unsuru olduğunu söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, "Bu kültürün inşası için bir yandan ülkemizde yüzde 14 seviyesinde olan girişimci kadın sayısının artması diğer yandan da kamu, özel sektör, STK ve üniversiteler gibi farklı alanlardan paydaşların bir araya gelerek, maddi-manevi kaynaklarını bu ortak amaç için kullanması gerekiyor. Girişimde Kadın Gücü, sadece sağladığı destekler değil paydaş çeşitliliği yönüyle de örnek teşkil ediyor" diye konuştu.

 

"KADINLARIN BAŞARI HİKAYELERİNE DESTEK OLUYORUZ"

Girişimci kadınlara yönelik sunulan her desteğin, alınan her inisiyatifin çok değerli olduğunu söyleyen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı İzlem Erdem, "Refah ve gelişmişlik düzeyinde iyileşme ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma ancak kadınların da iş hayatının parçası olduğu bir dünyayla mümkün olabilir. Bu kapsamda Girişimde Kadın Gücü Projesi'nde yer alan kadınlar arasından seçilecek girişimci kadınları hem teminatsız hem de sıfır faizli bir krediyle finansal açıdan destekleyerek onların işleriyle ilgili hayallerine bir adım daha yaklaşmalarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Geleceğe Güç Katan Girişimci Kadınlar çatısı altında 5 yılda 15 bin girişimci kadına finansal okuryazarlık eğitiminin verilmesini hedefliyoruz" dedi.

"KADINLAR İŞ HAYATINDA OLMALI"

Applied Value Group Türkiye CEO'su Reyhan Baylan ise, "Grup olarak kadın istihdamı ve girişimci kadınların desteklenmesi önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Çünkü kadınların iş yaşamında aktif olarak yer alması yaratılan katma değeri artırırken toplumsal alandaki cinsiyet eşitsizliklerinin de önüne geçiyor. Biz de proje kapsamında garantörlüğümüzün yanı sıra girişimcilere düzenli mentorluk ve gönüllü eğitim desteği de vereceğiz" açıklamasında bulundu.

EĞİTİMLERDE 2 BİN KADINA ULAŞILDI

Girişimde Kadın Gücü Projesi, Türkiye'nin farklı bölgelerinde sektör ve ölçek fark etmeksizin çalışan girişimci kadınlara destek olmak amacıyla hayata geçirildi. Proje kapsamında hazırlanan araştırma raporu ile girişimci kadınların mevcut durumları, hangi alanlarda ne tür ihtiyaçlarının olduğu tespit edildi. Ardından bu ihtiyaçlara yönelik eğitim modülleri geliştirildi.

Bu modüller, 'Girişimde Kadın Gücü Eğitim Portalı' aracılığı ile çevrim içi olarak erişime açıldı. 2022 yılında gerçekleştirilen bir adet kadın buluşması, dört adet yüz yüze ve sekiz adet de çevrim içi eğitim ile yaklaşık iki bin kadına ulaşıldı. Eğitimlerde başarılı olan 50 kadın girişimciye 2023 yılında 6-9 ay boyunca mentorluk desteği sunulacak.

Etiketler: kredi, faizsiz, faizsiz kredi

Çok Okunanlar