Van'da 30 okul karantinaya alındı! Vali Bilmez açıklama yaptı

Türkiye'de 1 Mart itibariyle başlayan kademeli normalleşme sürecinde ciddi artış yaşayan illerden biri olan Van'da yüz yüze eğitimin başladığı 30 okul, vaka sayılarındaki korkutan artış nedeniyle karantinaya alındı. Vali Bilmez'in açıklamaları korkuttu.

Türkiye'de 1 Mart'ta hayata geçirilen kademeli normalleşme süreciyle birlikte yüz yüze eğitim de başladı. Bununla birlikte vakaların tırmanışa geçtiği Van'da 30 okul karantinaya alındı. Van valisi Mehmet Emin Bilmez, "Eylül ayında Türkiye'nin en kötü illerinden biriydik. Birkaç ay sonra da Türkiye'nin en iyi kentlerinden olduk. Sağlık Bakanlığı'mızın paylaştığı verilere göre hala mavi kategorideyiz ama son haftalarda kırmızı bölgelerden gelen öğretmenler nedeniyle vakalarımızda artış oldu." sözlerini dile getirdi. Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı illere göre haftalık risk haritasında Van'daki vaka oranı 20 - 26 Şubat'ta 10,13 iken, 27 Şubat - 5 Mart'ta 17,49'ye, 6-12 Mart'ta 20,13'e 19 Mart'ta ise 27,41'e çıktı.

Vali Bilmez yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi:

30 okul karantinada

"Eylül ayında Türkiye'nin en kötü illerinden biriydik. Birkaç ay sonra da Türkiye'nin en iyi kentlerinden olduk. Fakat şu ana kadar 30 okulumuz karantinaya alındı. Bizim şu ana kadar mavide kalmamızın sırrı da 180 kişiden oluşan filyasyon ekibimizin gayretli çalışmaları. Şüpheli vakalara hastanede değil evlerinde müdahale ediliyor. Çağrı merkezine telefon geldiğinde ekipler evlere gidiyor. Hastaya evde müdahale ediyor, gerekirse ambulansla hastaneye nakledip tedavisi yapılıyor. Van halkı da aldığımız kararlara büyük oranda uymaktaydı. Son zamanlarda vaka artışımız var ama tehlikeli boyutta değil. Onun için Van halkına gayret ve çabalarından dolayı teşekkür ediyoruz."

Nişan ve aile içi ziyaretler, taziyeler tehlikeli

"Bundan sonra da aynı şekilde pandemi kurallarına uyulması, iş yerlerinde de kurallara uyulması gerekir. Nişan ve aile içindeki taziye törenlerine gidilmemesi gerektiği ve okullarda da öğretmenlerimizin, öğretmenler odasında birlikte yeme ve içme faaliyetinde bulunmamaları kararını aldık. Evinde pozitif vaka olan veya temaslı olduğu için izole edilen ailelerin çocuklarının da okula gitmemesi gerekiyor. Bunun için de karar aldık. Tespit etmemiz halinde onlar hakkında da yaptırım uygulanacak. Hem adli hem idari işlem yapılacak. İnşallah önümüzdeki haftalarda biz tekrar bu artışı baskılayıp, tekrar mavide kalmaya devam edeceğiz."

Tedbir alınmazsa durum kötüleşecek

"Bir süre önceki vakalarımız, özellikle taziyelerden kaynaklandı. Özalp ve Saray ilçeleri; ama son zamanlardaki vakalarımızda il dışından gelen öğretmen arkadaşlarımızdan kaynaklandı. Sağlık Bakanlığı'mızın paylaştığı verilere göre hala mavi kategorideyiz ama son haftalarda kırmızı bölgelerden gelen öğretmenler nedeniyle vakalarımızda artış oldu. Onun için hem öğretmen arkadaşlarımızın hem velilerimizin hem öğrencilerimizin hem tüm Van halkının alınan kararlara riayet etmesi halinde biz tekrar mavide kalmayı başaracağız ve vakalarımızı da inşallah azaltacağız. Sarıya çok yakınız. Şu ana kadar nasıl bir çalışma yürüttüysek bundan sonra da aynı şekilde yürüteceğiz. Yoğun bakımda da hastamız çok az."