Uyku terörü nedir? Neden bazı insanlar gözleri açık uyur?

Parasomnia nedir? Gözleri açık uyumak zarar verir mi? Neden bazı insanlar gözleri açık uyur? İşte tüm bu soruların yanıtları..

Uyku terörü nedir?  Neden bazı insanlar gözleri açık uyur?

Uyku terörü (Parasomnia) uyanma sırasındaki anormal durumlara denir. Çocukların çoğu uyku terörünü deneyimliyor ve özellikle 5-7 yaş arası erkek çocuklarında bu duruma daha sık rastlanıyor.

Ergenlikle beraber çocuklardaki bu durum ortadan kayboluyor. Uyku terörü genelde REM uykusu dışında meydana geliyor ve sık olarak uykuya geçildikten 2 ila 3 saat sonra görülüyor.

Kabuslardan bir hayli farklı olan uyku terörüyle alakalı genelde ertesi gün pek bir şey hatırlanmıyor. Yetişkinlerde nadir olmakla birlikte, özellikle stresli günlerde ya da çok alkol tüketildiğinde ortaya çıkabiliyor.

NEDEN BAZI İNSANLAR GÖZLERİ AÇIK UYUR?

Bu davranışa çocuklarda daha sık rastlanıyor ve pek bir zarar neden olmuyor. Ancak yetişkinlerde bu durum daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

Eğer gözler tam kapanmazsa, gözyaşları korneanın tamamını yıkayıp nemli tutamıyor ve hasarlarını tamir edemiyor. Bu duruma yüzde yer alan ve gözlerin kapanmasında rol oynayan sinirler veya göz kapağının şekli neden olabiliyor.

Bazı cilt hastalıkları ve enfeksiyonlarının da göz açık uyumaya neden olabileceği biliniyor. Bunun dışında göz kapağında özellikle ileri yaşla birlikte oluşan fazlalık deriyi aldırmak için yapılan ameliyatlar sonucunda da ayrılan derinin miktarı fazla olursa gözler uyku esnasında tam olarak kapanmayabiliyor.