Ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı vefat etti!

Türkiye’nin önemli klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı 90 yaşında hayata veda etti. Bir süredir hastanede tedavi gören sanatçının yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle vefat ettiği öğrenildi. Ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı kimdir?

Ünlü klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı vefat etti!
28 Aralık 2020 - 14:13 - Güncelleme: 28 Aralık 2020 - 15:45
Türkiye’nin önemli klarnet sanatçısı Mustafa Kandıralı 90 yaşında vefat etti. Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yaşlılığa bağlı organ yetmezliği nedeniyle tedavi gören Kandıralı, dün gece hastanede vefat etti. Kandıralı’nın cenazesi, bugün ikindi namazını müteakip İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verilecek. MUSTAFA KANDIRALI KİMDİR?


Mustafa Kandıralı, İzmit'in Kandıra kazasında 1930 yılında doğdu. 1960'lı senelerde ABD'de konser turu yapmış dünyaca ünlü klarnetçi oldu. 13 yaşında Kandıra’daki evinden kaçıp yürüyerek İstanbul’a gelen Mustafa Kandıralı 50 yılı aşkın bir zaman dilimi içindeki sanat yaşamına onlarca plak, 20’den fazla kaset sığdırdı.

Yaklaşık 20 yıl boyunca TRT’deki programlarıyla neşeli bayram sabahlarının simgesi haline geldi. Safiye Ayla, Müzeyyen Senar, Zeki Müren gibi değerli yorumculara eşlik etti. Yeteneği, çalışkanlığı, esprili mizacı, seyirciye ve çalışma arkadaşlarına olan saygısı ile müzik dünyasında bir ekol yarattı.

Sadece Türkiye’de değil yurt dışında da bir klarnet ustası olduğunu ispat etti, hayranlar edindi. Louis Armstrong ile beraber çaldı. Dünyanın dört bir tarafında yapılan konserler ve resitallere katıldı. En iyi yetiştirdiği klarnet ustalarından birisi Yıldıray Deniz B., diğeri ise Hüsnü Şenlendirici'dir.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum