'Türk işi model' beIN Sports Süper Lig naklen yayın ihalesi sorunu nasıl çözülür

Katarlı beIN Media Group'un, Türkiye'deki futbol maçlarının naklen yayın ihalesine girmeyeceğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Peki bu durumda ne olacak? Sabah yazarı Dilek Güngör, ilginç bir örnekle 'Türk işi modelin' uygulanabileceğini yazdı.

'Türk işi model' beIN Sports Süper Lig naklen yayın ihalesi sorunu nasıl çözülür
07 Nisan 2021 - 14:42

Geçtiğimiz günlerde, Katarlı beIN Media Group'un Türkiye'deki futbol maçlarının naklen yayını ihalesine girmeyeceği yönünde söylentiler ortaya atılmıştı. Sabah gazetesinin ekonomi yazarı Dilek Güngör, bu konuyu köşesine taşıyarak ne yapılabileceğine dair öneride bulundu.

Dilek Güngör, Katarlı beIN Media Group hakkındaki iddiaları şu satırlarla anlattı: "Şirket, son dönemde abonelere (decoder sahipleri) sattığı paketlerde vaat edilen liglerden bazılarını geri çekti. Bu da herkesin kafasında beIN Media yeniden ihaleye girmeyecek izlenimi yarattı."

TFF ile Kulüpler Birliği'nin bugün öğle saatlerinde bir araya gelerek naklen yayın ihalesini ele alacaklarını dile getiren Dilek Güngör, "Kritik soru ihaleye yeniden beIN Media Group'un katılıp katılmayacağı... Bildiğim kadarıyla, bu konuda henüz netleşen bir durum yok. Bazı ligleri yayınlamamaya başlasa da Katarlılar'ın bugüne kadar yaptıkları yatırımı çöpe atması beklenmiyor. Peki o zaman nasıl bir formül bulunacak?" sorusunu gündeme getirdi.

Dilek Güngör, bu sorusuna dünyada başka bir örneği olmayan 'Türk işi model' dediği örneğiyle şu şekilde cevap verdi: 

"Futbol kulüpleri, TFF, Kulüpler Birliği'nin içinde olacağı şirket yapılanması yanına bir telekomünikasyon şirketini ya da kanalı alarak maç yayınlarına talip olabilir. Bu formülde decoder'ların kulüpler tarafından satılması ve o satışlardan pay alabileceği düşünülüyor. Bildiğim kadarıyla, dünyada böyle bir örnek yok. Anlayacağınız, Türk işi model..."


YORUMLAR

  • 0 Yorum