Türk İş Başkanı Ergün Atalay'dan 2024 asgari ücret değerlendirmesi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücretle ilgili açıklamalarda bulundu. Atalay, "Asgari ücret lafı çıktığı zaman maalesef bizim ülkemizde ete, süte, kiraya, her yere zam geliyor" ifadesini kullanarak, asgari ücret tartışmalarının genel ekonomik etkilere yol açtığına dikkat çekti. 3,5 ay öncesinden konuşmanın anlamını yitirdiğini belirten Atalay, "Şu anda asgari ücrete 'evet' desem imzalasam, şubatın birinde alacak asgari ücret maaşını" şeklinde konuştu.

Türk İş Başkanı Ergün Atalay'dan 2024 asgari ücret değerlendirmesi

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Manisa'nın Soma ilçesinde Maden İş Sendikasını ziyaret etti. Ziyarette Soma Belediye Başkanı Ali Tulup da yer aldı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Atalay, Soma Maden faciasının 6 yıl sonra 10. yılına gireceğini vurgulayarak Anayasa mahkemesinde bekleyen dosyanın biran önce sonuca bağlanması gerektiğini belirtti ve vergi dilimi, asgari ücret, taşeron konularında açıklamalarda bulundu.

Türk İş Başkanı Ergün Atalay'dan 2024 asgari ücret değerlendirmesi - Resim : 2

Asgari ücretle ilgili sorunlara dikkat çeken Atalay, vergi dilimi meselesinin asgari ücretliler için büyük bir sorun olduğunu ifade etti. Vergiyle ilgili düzenleme ve sabitleme yapılması gerektiğini belirten Atalay, "Şimdi burada çalışan arkadaşlarımız vergiyle ilgili 'ocak ayında aldığımız baz alınsın' diyorlar. Geçmişte 'yüzde 27'lik dilime 6. ayda giriyorduk, şimdi biz nisan ayın sonunda yüzde 27'lik dilime giriyoruz." diye konuştu.

Asgari ücretle ilgili açıklamalarına devam eden Atalay, bu konuda yaşanan sorunların sadece sözleşme veya asgari ücret meselesi olmadığını vurgulayarak, "Asgari ücret lafı çıktığı zaman maalesef bizim ülkemizde ete, süte, kiraya, her yere zam geliyor. Şu anda asgari ücrete 'evet' desem imzalasam, şubatın birinde alacak asgari ücret maaşını. Ne var şubata, 3.5 ay zaman var. Yani o zamana kadar konuşmanın hiçbir anlamı yok. Zamanında konuşmak lazım. Bize her zaman soruyorlar 'ne isteyeceksin, masada oturanlar isteyecekler', durumlarını anlatacaklar. Bu sene böyle bir düzenleme yapacağız nasip olursa." şeklinde konuştu.

Etiketler: asgari ücret, zam