Telegram nedir, nasıl indirilir, kurulumu nasıl yapılır, güvenilir mi?

WhatsApp'ın kullanıcılarına yönelik zorunlu güncelleme kararının ardından, Telegram uygulaması merak edilmeye başlandı. Telegram nasıl indirilir, kurulumu nasıl yapılır, güvenilir mi? WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi değişikliği Telegram’ı popüler mesajlaşma uygulaması haline getirdi. Telegram’ın WhatsApp’a göre daha kapsamlı özelliklerinin bulunması ve açık kaynak kodlu olması ilk tercih olmasını sağladı. Peki, Telegram nedir, nasıl indirilir? Telegram uygulaması kimin, nasıl kayıt olunur? Telegram ne için kullanılır? Detaylar medyahaber.com'da...

Telegram nedir, nasıl indirilir, kurulumu nasıl yapılır, güvenilir mi?
WhatsApp'ın güç kaybetmesiyle birlikte ilgi gören mesajlaşma uygulamalarından biri de Telegram oldu. WhatsApp gizlilik sözleşmesi değişikliği sebebiyle Telegram, Türkiye'de en çok indirilen uygulamalar arasına girdi. WhatsApp'a benzerliği ile bilinen Telegram uygulaması tüm cihazlarda da aynı anda kullanılabilir. Kısa mesaj ve e-posta birlişimi olarak tanımlanan Telegram uygulaması kişisel veya iş amaçlı kullanılabilir.

[ilgili-galeri=2556]


2013 yılında kurulan Telegram Messenger uygulaması, sosyal ağ ve VK kurucusu ve eski CEO'su Pavel Valeriyeviç Durov tarafından kurulmuştur. Peki, Telegram nedir, nasıl indirilir? Telegram uygulaması kimin, nasıl kayıt olunur? Telegram ne için kullanılır? Detaylar medyahaber.com'da...

Telegram nedir, nasıl indirilir?

Telegram 14 Ağustos 2013 yılında piyasaya sürüldü. Android için Telegram‘ın alfa sürümü ise resmi olarak 20 Ekim 2013’te piyasaya sürüldü. Telegram'ı akıllı telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Telegram uygulaması App Store ve Google Play'den indirilebiliyor.

Telegram ücretli mi?

Telegram mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp'a benzerliği ile bilinen Telegram uygulaması ücretsizdir. Ayrıca tüm cihazlarda da aynı anda kullanılabilir. Kısa mesaj ve e-posta birlişimi olarak tanımlanan Telegram uygulaması kişisel veya iş amaçlı kullanılabilir.

[ilgili-galeri=2558]


Telegram güvenli mi?

Telegram uygulamasının, WhatsApp ve Line gibi global çaptaki mesajlaşma uygulamalarından daha güvenli olduğu kabul ediliyor.

Güvenliği düşük ağlarda yüksek hızlı iletim ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamana göre test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen, Telegram, MTProto protokolü ile çalışıyor. Hem WhatsApp hem de Telegram uçtan uca şifreleme özelliğine sahipler, ancak WhatsApp’ın yeni gizlilik politikası, bu özelliği anlamsız kılıyor. Telegram ise sohbetlerinde sürekli olarak mesajları şifreliyor.

Telegram; özel sohbetleri, gizli mod özelliği ve isteğe bağlı güvenlik katmanı ile bir adım öne çıkıyor. Kendi kendini imha eden mesajlar özelliği de WhatsApp’ı bu rekabette geriye atıyor.