Teknoloji nedir, hayatımızdaki önemi ne? Bizi tembelleştiren ve bağımlı kılan teknolojik icatlar

Teknolojinin hayatımızdaki yerini önemli yeri. Teknoloji gerçek anlamda hayatımızın bir parçası mı yoksa bizi tembelleştiren ve bağımlı kılan icatlar mı? Teknolojinin bilinçsiz kullanılması sonucu ortaya çıkan sorunlar nelerdir? Bilinçli tüketici nelere dikkat etmeli? Kullanıcılar nasıl bilinçlenebilir?

Teknoloji nedir, hayatımızdaki önemi ne? Bizi tembelleştiren ve bağımlı kılan teknolojik icatlar
23 Ocak 2021 - 14:52 - Güncelleme: 24 Ocak 2021 - 17:18
Teknoloji gerçek anlamda hayatımızın bir parçası mı yoksa bizi tembelleştiren ve bağımlı kılan icatlar mı?
Teknoloji gündelik hayatta her daim kullandığımız araçlardır. Hayatımızı birçok açıdan kolaylaştıran teknolojik gelişmeler özellikle gündelik işlerde fazlasıyla kolaylık sağlayan teknoloji genellikle iyi olarak algılanır. Tabi teknolojiyi reddeden ve gelişmesini olumsuz yorumlayan bir kesim tabi ki vardır. Böylece teknolojinin gelişiminin öneminin göreceli bir kavram olduğu gözlemliyoruz.
Teknoloji sayesinde kolaylaşan hayatlarımızda insanların zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf etmesini sağlayan ve her geçen zamanda gelişime ve değişime devam eder. Teknolojinin sınırı veya kalıbı olmadığı gibi yapılabileceğine inanılıyorsa veya inanırsa gerçekleşmemesi için hiçbir neden yoktur. Başarısız sonuçlanması bile o olaydan ders çıkarıp tekrar aynı hatayı yapmamayı öğretir.
Teknolojinin bilinçsiz kullanılması sonucu ortaya çıkan sorunlar nelerdir?
Teknolojik gelişmeleri takip etmek ve yakından incelemek, aldığınız bir ürünü kurcalayarak yapısını ve kullanım işlevini öğrenmek oldukça basittir fakat insanların çoğu sadece ihtiyacının karşılanmasını ve eğlenmek için kullandığı araçlar olarak nitelendiriyor. Bilinçsizce kullanıp bağımlısı olarak veya onsuz yaşayamayacak kadar önemli bir araç olarak kullanmaya devam ediyor.

Teknoloji her zaman yarar için kullanılmaz. Bilinçsiz ve kötü amaçlar ile kullanılması ise felakete neden olur. Teknolojinin tek kötü yanı bu olsa gerek. Yanlış kişiler veya bilinçsiz kişiler tarafından kullanılması ile kötü olarak algılanması oldukça görülen bir durumdur.
Kullanıcılar nasıl bilinçlenebilir?

Bir ürün alındığında öncelikle o ürünü iyice tanımak gerekir. Örneğin; bir cep telefonu aldığınızda o telefonda ne gibi özellikler olduğunu ve ne gibi işlevleri gerçekleştirmek için kullandığınızı öğrenmeniz hem sizi bilinçli bir tüketici hemde bilinçli bir kullanıcı yapar. Doğru ve yanlışı, onun için ayrılan zamanı ve ne tür işlemlerde kullanılması gerektiğini farkındalığıyla telefonunuzu kullanmak sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü bilinçsiz bir kullanıcı kısıtlı işlemler gerçekleştirerek kullanır. Merak duygusu körelir. O telefon hayatının en önemli parçası olarak hayatının merkez konumuna yerleşir. Kullanıcının zekâ sınırını daraltarak yeniliğe ve gelişime izin vermez. Hayatı o ekranda gördüğü gibi algılayarak gerçek hayat sorunlarındansa o ekranda yaşadığı hayatta gerçekleşen sorunları problem eder ve bu da onun gerçeklik algısının yok olduğunu gösterir. Kullanıcı tüm gerçekliği reddederek sanal bir hayatı gerçeği olarak kabul ederek sınırlı bir ortamda sınırsızlığa sahip olduğunu düşünür. Bunun yanında birçok sağlık sorunu ile karşılaşması oldukça olasıdır. Göz, sırt ve baş ağrısı en yaygın olan ve görülmesi en basit olan sonuçlarıdır. Daha ağır ve gerçekleşmesi mümkün olan binlerce hastalığa sebep olabilir. Yanlızca fiziksel bir hastalık değil yukarıda anlattığım gibi psikolojik olarak birçok hastalık ile karşılaşabilir. Ve psikolojik olarak etkilenmesinin üstelik bunun farkına varılamamasının oldukça yüksek olasılıkları da vardır.
Sonuç olarak teknoloji genellikle yararlı olsa dahi kullanıcılar bilinçlenme konusunda kesinlikle farkında olarak kullanılmalı. Aksi taktirde kullanıcılar birer ekranda bir hiç uğrana yaşadığının farkında bile olmadan hayatını gelişime ve değişime kapalı olarak geçirecektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum