Su kanunu çıkıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, 1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Toplu Açılış Merasimi'nde yaptığı açıklamalarda su kanunundan bahsetti. Mecliste hazırlıkları devam eden o kanunla ilgili detaylar haberimizde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde, 1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Toplu Açılış Merasimi'nde yaptığı açıklamalarda Mecliste hazırlıkları devam eden su kanunundan da bahsetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından önemli detaylar ise şöyle:

"Bugün 2 önemli etkinliği bir arada gerçekleştiriyoruz. İlk olarak DSİ tarafından yapımı tamamlanan 363 tesisi resmi açılış töreni ile milletimizin istifadesine sunuyoruz. Bu tesisler sayesinde 146,5 m3 su depolanmış, günlük 299 bin m3 su arıtılmıştır. Böylece Türk ekonomisine yıllık 427 milyon liraya yakın katkı sağlamıştır. Bu eserlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İkinci olarak 1. Su Şurası'nın da tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Bu şurayı son derece isabetli buluyorum.

Su bütün canlılar gibi insanlık için de vazgeçilmez bir nimettir. Ekonomik kalkınma ve büyüme içine su ikamesi olmayan unsurlardandır. Mevcut kaynakları en verimli şekilde kullanmak ve israfı engellemek önem arz ediyor. Su ihtiyacının giderek arttığını görüyoruz. Su kaynakları günden güne azalıyor. Bu daralma beraberinde kuraklığı, yoksulluğu ve açlığı getiriyor. Ekolojik denge bozulmakta, biyolojik çeşitlilik kaybolmaktadır. Bu vahim tablo sosyal çalkantılardan kıtlığa pek çok soruna sebebiyet veriyor."

Suyu korumak vatanı korumaktır

"Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında fark yoktur. Tarımsal sulama sistemlerini yenilememiz ve geliştirmemiz gerekiyor. Kayıp kaçak oranlarını düşürmeliyiz. Bireysel tasarrufu teşvik ederek, kaynaklarımızı daha verimli kullanmalıyız. Suyun gücünü milletle buluşturmak hedefiyle sadece su alanına yaptığımız yatırımların toplam bedeli 255 milyar lirayı geçiyor."

İçme suyu eylem planları

"2007 yılında yaşanan büyük kuraklıktan sonra 81 vilayetimiz için içme suyu eylem planı hazırladık. Şehirlerimizin 2040, 2050 ve 2071 yıllarına kadar içme ve kullanma suları planlarını tamamladık. Ülkemiz genelinde 262 adet içme suyu tesisi ile 41 milyon vatandaşımıza yıllık 2,7 milyar m3 içme ve kullanma suyu temin ettik. İklim değişikliği ve nüfus artışı sebebiyle depolama yapılarına alternatif olarak 26 yeraltı barajı inşa ettik. 2023 yılına kadar yeraltı baraj sayısını 150'ye yükselteceğiz.

Su arıtma imkanlarının da geliştiğini görüyoruz. Su fakiri diyebileceğimiz birçok ülke bu imkanlardan faydalanıyor. Biz de büyük yatırım yapıyoruz. Günlük 315 bin m3 suyu arıtarak tarımsal sulamada yeniden kullanabilecek şekilde hizmete sunuyoruz. Sanayide de gereken tedbirleri alıyoruz. Sulamada halen yüzde 46 olan randımanı 2024'te yüzde 55'e yükseltmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde tüm bu alanlara yatırım yapmayı sürdüreceğiz."

Su kanunu hazırlıkları devam ediyor

"Meclis'te bir su kanunu hazırlıyoruz. Şurada yapılacak çalışmaların bu kanuna örnek olacağına inanıyorum. 2 milyon 800 bin insanın hayatına mal olan salgın küresel ekonominin parametrelerini de değiştirmiştir. Sağlık gibi tarımın da ihmale gelmez bir alan olduğu gerçeği kendisini bir kez daha dayatmıştır. Son 19 yılda, 2020 sağlıkla birlikte tarıma yaptığımız yatırımların meyvesini topladığımız bir yıl oldu. Tarım sektörümüz sağladığımız desteklerle büyümeye ve güçlenmeye devam etti.

Bu yıl üreticilerimize toplam 24 milyar lira tarımsal destek sağlayacağız. Çalışmalarımızı artırarak yerli ve milli üretim anlayışıyla tarımda büyümeye devam edeceğiz. 1. Su Şurasında alınacak kararlar bize katkı sunacak, önümüzü açacaktır. Şuranın hedefleri doğrultusunda elde edilen kazanımlar, su yönetimi konusunda gelecek nesillere ışık tutacaktır."