Son Dakika! Bakan Mustafa Varank flaş bir aşı açıklaması yaptı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank flaş bir aşı açıklaması yaptı. Nazal aşı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurulduğunu dile getiren Varank, onay alınınca insan deneylerine başlanacağını açıkladı.

Son Dakika! Bakan Mustafa Varank flaş bir aşı açıklaması yaptı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, nazal aşı için flaş açıklamalarda bulundu. "Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurularını yaptılar. Dosyaları değerlendirildikten sonra onay alırlarsa hemen çalışmalarına başlayabilecekler. İnsan deneylerine onlar da başlayacaklar." sözlerini dile getiren Varank, "Eğer bu aşamaların tamamı başarıyla sonuçlanırsa, sene sonunda 50 milyon doz kapasiteye sahip bir aşı adayımız elimizde olacak." ifadelerini kullandı.

Nazal aşının müjdesini daha önce vermişti

Bakan Varank daha önce Yenimahalle'deki İvedik Organize Sanayi Bölgesi'nde Grafen tesisinin açılışında yaptığı konuşmada 'nazal aşı'dan bahsetmiş, müjdeyi şu sözlerle vermişti:

"Nanografi çatısı altında faaliyet gösteren bilim insanları, klasik aşılardan farklı olarak burundan sprey olarak uygulanacak yenilikçi bir aşı türünü şu anda geliştiriyorlar. ODTÜ, Hacettepe, Gazi ve Ankara Üniversitelerinin katkılarıyla Türkiye’nin ilk intranazal yerli aşı geliştirme çalışmaları şu anda hızla devam ediyor. Burundan uygulanan aşı, virüsün insanları enfekte ettiği yolu takip ettiği için bu teknolojinin virüs ile mücadelede daha etkin olacağı öngörülüyor.

Preklinik aşamaları başarıyla tamamlanan ilk intranazal yerli aşı adayımız için çok kısa bir süre sonra Faz-1 insan denemelerine başlanacak. Tüm klinik aşamaların hızlıca başarıyla tamamlanmasından sonra bu yeni aşı türünün yıl içinde kullanıma sunulmasını hedefliyoruz."