Samsun'da öğrenciler aynı flütü kullandı 14 kişi koronavirüse yakalandı!

Samsun'da bir okulda 5 öğrencinin aynı flütü kullanması sonucu öğrencilerin ailelerinden 14 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. İşte detaylar...

Samsun'da bir okulda 5 öğrencinin aynı flütü kullanması sonucu öğrencilerin ailelerinden 14 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. 1 Mart tarihi itibariyle başlayan kademeli normalleşme sürecinde yüz yüze eğitime geçilmişti. Pandemi sürecinde eğitimin aksatılmaması için yüz yüze eğitim seyreltilmiş model şeklinde uygulanmaya başlandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Asuman Birinci, virüsün yayılımında çocukların çok etkili olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

"Artışın etkenlerinden birisi de okulların açılması. Çocuklar yayılımda çok önemli bir faktör. Karadeniz Bölgesi’nde bir şehrimizde 5 çocuk, aynı flütü kullanıyor ve ardından da aileleri de olmak üzere toplam 14 kişi koronavirüs oluyor. Bir çocuk masumca 'ben flütü silmiştim.' diyor ama birçok kişiye virüs bulaşıyor."

Yayılımda çocuklar çok etkili

"Yayılımda çocuklarımız çok etkili bu konuda çocuklara eğitim verilmesi gerekiyor. İnsanlar kendilerini koruyor fakat torunlarıyla ve çocukları ile görüşmeye devam ediyorlar. Aynı evde yaşamayan herkes birbirlerine karşı risk faktörü. Bir anneanne ve dede, 'pandemi boyunca hiç kimse ile görüşmemiştik, sadece kızımız ve oğlumuz gelmişti.' diyor. Dede torununu kucağına alıyor ve severken torunu hapşırıyor. Şimdi dede ve anneanne pozitifler. Bulaş konusunda çocuklara eğitim verilmesi ve öğretmenlerimizin de bir an önce aşılanması lazım. Normal hayatımıza bir şekilde geçmemiz gerekiyor."

Etiketler: koronavirüs, samsun, flüt