Sami Özer kimdir? Kaç yaşında İlahileriyle İbo Show Berat Kandili Özel'de

İbrahim Tatlıses'in sunduğu İbo Show'un bu cumartesi yayınlanacak yeni bölümüne konuk olan Sami Özer hayatıyla merak uyandırmaya başladı. Sami Özer kimdir? Kaç yaşında? soruları araştırılmaya başladı. İbo Show'un kandil özel bölümüyle ekranlarda sevenleriyle buluşacak olan Sami Özer hakkındaki bilgileri haberimizde bir araya getirdik.

Star Tv ekranlarında seyirci karşısına çıkan İbo Show'un bu haftaki yeni bölümü kandil özel programı olacak. Konuklar arasında bulunan Sami Özer de söylediği ilahilerle izleyenlere duygu dolu anlar yaşatacak. İbo Show'a konuk olmasıyla birlikte gündeme gelen Sami Özer'in hayatı da izleyenler tarafından merak edilip araştırılıyor. Peki Sami Özer kimdir? Kaç yaşında? Hangi ilahileri seslendirdi? İşte detaylar...

SAMİ ÖZER KİMDİR?

Tam adı Sami Savni Özer olan tasavvuf müziği sanatçısı, 1950 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Dini ve müziği, tanınmış hocalardan öğrendi. Doğuştan müzisyen olarak nitelendirilen ve hayatını müziğe adayan Sami Savni Özer, küçük yaşta, çok özel kabiliyeti ve hassas kulağıyla dikkat çekti.

Genç bir çocukken, müezzinleri dinleyerek, ezanı ve dini müziğin değişik makamlarını öğrendi. Klasik Türk Müziği ve dini müzikten oluşan kendi repertuarını kurdu.
Bir çok orkestra ve guruplara katılarak solistlik kariyerine başladı. 17 yaşına geldiğinde, kabiliyetini farkedip etkilenen tanınmış bestekar Amir Ateş, kendisini Üsküdar Musiki Cemiyeti hocalarından merhum Emin Ongan’a tanıttı. Emin Ongan, hemen sanatçıyı talebe olarak kabul etti ve onunla beraber 13 yıl boyunca klasik Türk Müziği meşk etti.
Çok iyi bir Türk müziği ve dini müzik birikimine sahip olan Sami Savni Özer, Tasavvuf Müziği hakkında bilgisini derinleştirdi.

Ayrıca,1998-1999 yıllarında MFÖ ile birlikte çeşitli konserlere katıldı. Mazhar Alanson ve Cem Yılmaz’ın birlikte rol aldıkları Her Şey Çok Güzel Olacak filminin, “Bu ne biçim hikaya böyle” ve “ Fırtınalar” adlı şarkılarını Mazhar Alanson’la birlikte seslendirdi. Ve filmin akışı içinde bir kaside okudu.2005 yılında gösterime giren "Beyza'nın Kadınları" filminin FAHİR ATAKOĞLU imzalı soundtrack albümünde ise Aman adlı parçada gazel seslendirdi.
1986 ‘dan beri Türk Tasavvuf Musikisi ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı’nda çalışmalarına devam etmektedir.

Katıldığı Festivaller:

1988 Reims (Fransa), Köln, Almanya (1989), 1992 Abdi İpekçi Salonunda Bosna Hersek yararına,1984 Atina,1999 yılında New York’ta ve Toronto Üniversty (Kanada) Mistik müzik konserler verdi; 15 Şubat 2002 yılında Sarajevo’da (Saraybosna) düzenlenen festivalde, Sarajevo Senfoni Orkestrası eşliğinde konser verdi; 2002, Osterezaç, Bosna (Sarajevo Senfoni Orkestrası) ile 20 Temmuz 2002 ve 2003 yıllarında da Rumeli Hisar Festivallerine katıldı.

Çalıştığı müzik şirketleri:

DMC, Poll Production, Yenikapı Müzik vd.

Albümler:

Ey Allahım - 3, Divane Gönlüm, Ey Allahım vd.

İlahiler:

Ya Resulallah Acep Kimdir Bize Senden Yakın - Alim Allah 2012
Hakkı Seven Aşıkların - Ey Allahım 2014
Seyrettim Muhammedi - İnliyoruz Hasretinle 2014
Şeyhimin İlleri - Hoş Geldin Ramazan 2014 - Zaman Yayıncılık 2014
Hak Yarattı Alemi - HÛ 2013
Ey Allahım Beni Senden Ayırma - İlham 2017
Erler Demine - HÛ 2013
Tevhid Etsin Dilimiz - İnliyoruz Hasretinle 2014
Dolap Niçin İnilersin - Ey Allahım 2014
Durmaz Lisanım - Ey Allahım 2014
Ya Rabbi Aşkın Ver Bana - HÛ 2013
Uyurken Seyrimde - İlham 2017
Gözlerimden Akan Yaşlar - İnliyoruz Hasretinle 2014
Ya Resul Selam Aleyke - Alim Allah 2012
Ey Enbiyalar Serveri - Ey Allahım - 3 2015
Aşk Meydanı - İnliyoruz Hasretinle 2014
Derdimendim Ya Resulallah - İlham 2017
Donandı Her Yer - HÛ 2013
Allah Ya Allah - İlham 2017
Mâil Oldum Bahçesinde - Ey Allahım 2017

Etiketler: sami özer, ibo show