Rize'de son üç gündür kabus yaşanıyor! İl sağlık Müdürlüğü açıklama yaptı

Koronavirüs vaka sayıları hızla artmaya devam ederken Rize'de durumun kritik olduğu öğrenildi. Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada vatandaşlar maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmeleri yönünde bir kez daha uyarıldılar.

Koronavirüs vaka sayıları hızla artmaya başladığı öğrenilen Rize'de özellikle son üç gündür vaka sayılarında ciddi artışların yaşandığı kaydedildi. Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada vatandaşlar maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmeleri yönünde uyarılırken çay sezonunda yaşanacak yoğun insan göçünün vaka sayılarının artmasına nasıl katkı sağlayacağı konusunda da bilgi verildi. İşte Rize İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan o yazılı açıklama:

"Ülkemizde 1 Mart itibariyle Bakanlığımızca uygulamaya konulan 100 bin nüfuza düşen vaka sayısı sıralamasında ilimiz kırmızı kategoride yer almaktadır.

Buna rağmen Mart ayı boyunca vaka sayılarımızda çok belirgin bir artış izlenmemiş, bu anlamda hastanelerimizde yoğunluk yaşanmamış ve süreç stabil bir şekilde her ne kadar kırmızı kategoride olsak dahi kontrolümüz altında gelişmiştir."

Son üç gündür çok hızlı artış var

"Lakin özellikle son üç gündür hem vaka hem de mutasyon oranlarımızda çok hızlı bir artış süreci yaşanmaktadır. Bu durum önümüzdeki günlere dair ciddi kaygı ve endişe duymamıza neden olmaktadır.

Mutasyon vakalarında hızlı artış ne yazık ki beraberinde hızlı bulaşmayı da getirmiştir. Önceden ailenin bir veya iki ferdinde görünen virüsün diğer aile bireylerinde görünmeme durumuna sıkça rastlanırken şimdi mutasyonlu virüs ailenin tüm bireylerini enfekte edebilmektedir. Çünkü çok daha hızlı ve kolay bulaşabilmektedir. Ayrıca mutasyonlu vakalarda hastalığın daha hafif seyrettiğine dair halkımız arasında var olan anlayış kesinlikle doğru değildir. Çünkü eğer öyle olsaydı hastanelerimizde yatarak tedavi gören onca mutasyonlu vaka ve can kayıplarımız olmazdı."

Çay sezonu zorlu geçecek

"Özellikle nisan ve hatta mayıs ayının yaklaşan çay sezonu ve beraberinde ilimizi gerçekleşecek yoğun insan göçü nedeniyle de pandemi açısından çok zor geçeceği aşikârdır.

Virüs artık çok hızlı bulaşmaktadır. Virüs artık en yakınımızdakilerden bize bulaşmaktadır. Virüs artık çoğu kez bize bulaştıran kişide hiç bir belirti vermediğinden aklımıza bile gelmeden bize bulaşmaktadır. Bir yılı aşkın devam eden sürecin ilimiz için belki de en zor dönemine giriyoruz. Çünkü zaten yüksek olan mevcut riske mutasyon faktörü de eklendi.

Gerek kıymetli halkımız sizler, gerekse de biz sağlık çalışanları ve bu süreçte size hizmet veren tüm kamu çalışanlarımız, kuryesinden belediye işçisine, tüm emekçilerimiz biliyoruz ki hepimiz yorulmuş, sıkılmış hatta umutsuzluğa kapılmış olabiliriz. Ama her şeyi unutup sanki pandemi yeni başlamış gibi çalışkan, dikkatli, titiz ve maksimum tedbirli olmak zorundayız."

Akraba ziyaretleri en büyük sebep

"Defalarca belirtmemize rağmen halen aynı evde yaşayan aile bireyleri dışında yakın akraba eş dost ziyaretleri, beraberce aynı ortamda maskesiz, mesafesiz yemek yeme ve içme faaliyetleri, sohbet ortamları gibi durumlar kontrolsüzce devam etmektedir.

Bu hatalı rehavette en büyük gerekçe ise “bu insanlar tanıdığım kişiler, bunlarda bir şey olmaz, bende de bir şey yok, olsaydı belirtisi olurdu” şeklinde tamamen hataya götüren yaklaşımlardır.

Lakin çoğu kişiye virüsü hiçbir belirtisi olmayan bu tip kişilerden bulaşmaktadır. Belirtiler birkaç gün sonra ortaya çıkmakta ve bu arada da virüs birçok kişiye bulaşmış olmaktadır."

Zaman sabır ve tedbir zamanıdır

"Özetle; içinde bulunduğumuz günler sürecin en zor günleridir. Vaka sayılarımız hızla artmakta ve bu durumun hastanelerimize yansıması da olumsuz olmaya başlamaktadır. Lütfen çok ama çok tedbirli olalım. Kendi bireysel izolasyonumuza her zamankinden çok dikkat edelim. Maskesiz, mesafesiz bulunmayı gerektirecek yeme/içme gibi ortamlardan uzak duralım. Ziyaretçi kabul etmeyelim, ziyarete gitmeyelim.Çocuklarımızı burun akıntısı gibi en ufak bir belirti dahi olsa okula göndermeyelim. Bugünlerde çok sabırlı olalım. Zaman sabır ve tedbir zamanıdır. Unutulmamalıdır ki gecenin en karanlık olduğu an şafağa en yakın olan zamandır."