Refakatsiz çocuklar için Bakanlık açıklama yaptı!

Ailesi ve akrabalarına ulaşılamayan refakatsiz çocuklar yaşanan korkutucu depremin ardından enkaz altından çıkarılarak uçakla Ankara'ya getirilmişti.

Refakatsiz çocuklar için Bakanlık açıklama yaptı!

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin ardından enkaz altından birçok bebek çıkarılırken refakatsiz çocuklar devlet koruması altına alınmıştı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık refakatsiz çocuklara yönelik yeni bir hizmetin başladığını duyurarak açıklama yaptı. 

Ailesi ve akrabalarına ulaşılamayan refakatsiz çocuklar yaşanan korkutucu depremin ardından enkaz altından çıkarılarak uçakla Ankara'ya getirilmişti. Refakatsiz çocuklar için düzenlenen yeni hizmeti belirten Bakan Derya Yanık açıklamasında “Vatandaşlarımız artık Bakanlığımızın web sitesinde yer alan sorgu ekranından gerekli bilgileri girerek kayıt altına aldığımız refakatsiz çocuklara yönelik bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek” dedi.

YENİ BİR UYGULAMA BAŞLATTI!

Asrın felaketi olarak ifade edilen Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde enkaz altından çıkarılan ve refakatçilerine ulaşım sağlanamayan çocuklar için yeni bir uygulama başlatıldı. 10 hatlı çağrı merkezi, ALO 183 ile sosyal medya takip birimi aracılığı ile gelen ihbar, bilgi, fotoğraf vb. ayırt edici her türlü bilgi ve belgeyi kayıt altına aldıklarını, bu bilgileri açılan sorgu ekranında entegre edildiğini belirtti. 

Bakan Yanık yeni uygulama ile ilgili açıklamasında “Bu kapsamda vatandaşlarımız artık Bakanlığımızın web sitesinde yer alan sorgu ekranından gerekli bilgileri girerek refakatsiz çocuklara yönelik bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabilecek” dedi. 

BAKAN DERYA YANIK AÇIKLADI!

Refakatsiz çocukların bilgilerine nasıl ulaşılacağı yönünde açıklama yapılırken Bakan Derya Yanık “Fiziki görüntü, saç rengi, göz rengi, doğum izi, fotoğrafları gibi ayırt edici bütün özellikleriyle birlikte çocuklara ilişkin bilgiler, oluşturulan bir bilgi formu üzerinden kayıt altına alınıyor. Daha sonra bu kayıtlar TÜBİTAK tarafından hazırlanan ‘Deringörü’ yüz tanıma ve eşleştirme sistemine yükleniyor. Sistemde fotoğrafların eşleşmesine göre bir liste oluşturuluyor. Fotoğraf kaydı ile sisteme girilen bilgiler kullanıcıya sunuluyor. Şimdi de refakatsiz çocuklar için Bakanlık web sitemizde sorgu ekranı açtık. Vatandaşlarımıza T.C numarası veya ad-soyad ile arama yapılma imkânı sağlanıyoruz. Sistem üzerinden yapılacak eşleştirmeler sonrasında vatandaşlarımız gerekli başvurularını yapabilecek. Diğer yandan, çocuklarını bulamayanlar da bu ekran üzerinden ihbar kaydı da bırakabilecek.” ifadelerini kullandı. 

Etiketler: refakatsiz