Ramazan 2021 ne zaman başlıyor İlk teravih ne zaman İlk sahur hangi gün Diyanet açıklaması

Müslüman aleminin hasretle beklediği Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı. İlk sahurun ne zaman yapılacağı, ilk teravihin ne zaman kılınacağı merak konusu olurken Kadir Gecesini de içinde bulunduran Ramazan ayının başladığı tarih araştırılıyor. İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan 2021 dini günler takvimine göre Ramazan ayının başlayacağı ve ilk teravihin kılınacağı tarihler...

Ramazan 2021 ne zaman başlıyor İlk teravih ne zaman İlk sahur hangi gün Diyanet açıklaması
06 Nisan 2021 - 13:08 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 20:06
Üç ayların en faziletlisi, bol ihsanlı ay olan Ramazan'ın başlayacağı tarih merak edilirken ilk orucun ne zaman tutulacağı, ilk sahurun ne zaman yapılacağı ve ilk teravihin ne zaman kılınacağı da araştırılan konular arasında bulunuyor. Kur'an-ı Kerîm'de adı geçen ve faziletlerine vurgu yapılan, ibadet ayı Ramazan ne zaman başlıyor? Hangi gün oruç tutulmaya başlanacak? Sahura ne zaman kalkılacak? İlk teravih hangi gün kılınacak? Kadir Gecesini de içinde barındıran Ramazan ayının başlayacağı tarih Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini günler takvimiyle birlikte belli oldu.

RAMAZAN NE ZAMAN BAŞLIYOR? İLK SAHUR HANGİ GÜN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimine göre Ramazan ayı 13 Nisan 2021 tarihinde başlayacak. Müslüman alemi 13 Nisan tarihi itibariyle farz olan oruç ibadetini yerine getirecekler. İlk sahur 12 Nisan Pazartesi gecesini 13 Nisan Salı gününe bağlayan gece gerçekleşecek. Ramazan ayı 12 Mayıs 2021 tarihinde, Ramazan Bayramı arifesinde tutulacak olan son oruçla birlikte son buluyor.


İLK TERAVİH NE ZAMAN KILINACAK? İLK İFTAR NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimine göre 2021 Yılı Ramazan ayı 13 Nisan 2021 Salı günü başlayacak. Müslümanlar ilk oruç için önce 12 Nisan gecesi ilk teravih namazını kılacak. 12 Nisan gecesini 13 Nisan'a bağlayan gün sahura kalkılacak. İlk oruç 13 Nisan'da tutulacak. İlk iftar 13 Nisan'da yapılacak. 

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? RAMAZAN AYINA KAÇ GÜN KALDI?

 
13 Nisan tarihinde başlayacak olan mübarek Ramazan ayına 7 gün kaldı.

Mübarek Kadir Gecesi ise 8 Mayıs'ta idrak edilecek.
Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma
Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi

YORUMLAR

  • 0 Yorum