Prof. Dr. Tevfik Özlü: Sokaklar insan dolu, böyle olmaz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, alınan tedbirlere uyulmaması nedeniyle vaka artışlarının yaşandığını söyledi. Prof. Özlü, 'Sokaklar insan dolu, gezmek için çıkmak olmaz' diyerek uyarılarda bulundu.

Prof. Dr. Tevfik Özlü: Sokaklar insan dolu, böyle olmaz
19 Şubat 2021 - 11:11
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, alınan tüm tedbirlere ve yasaklara rağmen kısıtlamalardan muaf olanların gezmek için dışarı çıktığını söyledi. Daha sıkı denetimler yapılmasının gerekliliğini belirten Prof. Dr. Özlü, “Hafta sonları mesela, sokağa çıkma yasağı var ama pek çok kişi arabasıyla seyahat ediyor. Sokaklar insan dolu. Mağazalar, marketleri insanlar her zamanki gibi yine dolduruyorlar. Yani kısıtlamaların çok etkinliği kalmadı gibi. Denetimlere devam etmek lazım. Gereksiz yere izinli de olsa mesela, ‘ben bu kısıtlamalardan muafım’ diyor. Muafsın ama niye çıktın? İş için çıkmadın, gezmek için çıkmak olmaz." dedi.

"Bize eziyet olsun diye getirilmiyor"
Sözlerine devam eden Prof. Özlü, "Yani bu hak sana işini göresin diye belli bir amaçla verilmiş. Onu gezmek için kullanıyorsunuz. O zaman bu suistimal oluyor. Bu denetimlerin daha sıkı yapılması lazım. Daha ötesi aslında denetimden de ötesi yurttaşlarımızın bu konuda bilincinin artması lazım. Bu kısıtlamalar bize eziyet olsun diye getirilmiyor” diye konuştu.

"Hafta sonu sokağa çıkmaya ne gerek var"
Ölümlerin önüne geçilmesi için kısıtlamaların getirildiğini söyleyen Prof. Dr. Özlü, şöyle devam etti: Hafta sonu sokağa çıkmaya ne gerek var? Burada bir gerek var, ihtiyaç var. Toplumun korunması açısından. Her gün 100 vatandaşımız ölüyor. Bu sizin de benim de yakınım olabilir. Sizin anneniz, benim babam, ötekinin kardeşi, birinin eşi olabilir. Onlarda insan, onların da yaşama hakkı var. Hepsi ölüyorlar. İşte bu kısıtlamalar bunu durdurmak için yapılıyor."

"Durduk yerde, eziyet olsun diye değil. Dolayısıyla insanların bunu anlaması lazım. Ben gayret edeyim, kurallara uyayım ki toplumda bu salgın bir an önce dursun, her şey normale dönsün. Hayat tekrar normale dönsün, insanlar işinden gücünden kaldı. Nasıl olacak bu iş? Bu vaka sayıları düşecek ki hepimiz kurallara uyacağız, o zaman her şey normale dönsün. Onun için dikkatli olmak lazım, uyum göstermek lazım”


YORUMLAR

  • 0 Yorum