Peşinatsız ev almak isteyenlere 33 Bin 97 TL destek! Akbank ve Halkbank aracılığıyla verilecek!

Elinde hiç peşinatı olmadan, uzun vadeli ödeme planıyla ev almak isteyenlere devlet desteği geliyor. Peşinatsız ev alma şartları neler? Devlet desteğinden faydalanmak isteyenler Akbank ve Halkbank konut hesabı üzerinden faydalanabilecek. İşte Peşinatsız ev alma şartları...

Peşinatsız ev almak isteyenlere 33 Bin 97 TL destek! Akbank ve Halkbank aracılığıyla verilecek!

Ev almak isteyenlere müjde gibi haber. Elinde hiç peşinatı, birikimi olmadan ev almak isteyen ve uzun vadeli planlama yapan vatandaşlar için devlet desteği geliyor. Konut hesabı desteği ev alma sürecini zamana yayan vatandaşlar destek başvurusu sonrasında birikim yapmaya başladıklarında süre sonunda 33 bin TL'yi aşan tutarda destek alırlar. Ayrıca destek ödemeleri her yıl artıyor. Peşinatsız ev almak için nasıl destek alırım? Birikimi olmayıp ev almak isteyenler nereye başvurmalı? İşte detaylar...

YÜKSEK FAİZLİ KREDİLERE DEVLET MÜDEHALESİ

Kendi evini almak isteyenler için sağlanan destek ödemeleri için hem sağlanması gereken başvuru şartları var hemde talep edilen işlemlerin yerine getirilmesi isteniyor. Devletin sağladığı destekler için ise sistem şu şekilde işliyor.

Vatandaşlar ev alma planını yaptıktan sonra herhangi bir bankadan konut hesabı açacaklar. Konut hesabında belli bir tutarda birikim yapacak olan vatandaşlar her ay düzenli ödeme yapacaklar. Hesaptan para kullanımı da belli bir şarta göre ve kısıtlı tutarda olacak.

Bu şekilde birikim yapan vatandaşlar 3 yıl ile 5 yıl sonunda bankalardan destek ödeme alacaklar.

KONUT HESABINI KİMLER AÇABİLİR, KİMLER DESTEK ALIRLAR?

Akbank konut hesabı ile birikim yapacak ve destek almak isteyecekler için banka resmi sitesinden kullanım şartlarını açıkladı. Kimlerin konut hesabı için başvuru yapabileceğini hangi işlemlerin yapılması gerektiğini ilan etti.

Konut Hesabı Açıp 33.097 TL Destek Almak için Şartlar

* Türk vatandaşı olması,

* Çekim hakkı ve düzenli ödemelere ilişkin şartlardan herhangi birini ihlal etmemesi,

* 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması, Konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapılması.

* Düzenli ödemeler bir aylık veya üç aylık olacak şekilde belirlenebilmektedir.

* Her 12 aylık dönemler içerisinde Konut Hesabından en fazla 2 (iki) defa çekim hakkı tanınır.

Birikim Sürecinde Ne Kadar Para Çekme Hakkı Veriliyor?

Akbank birikim sürecinde konut hesabından çekilecek para limitine dair "Çekim hakkının kullanılması halinde Konut hesabında kalan bakiyenin, Konut hesabının açılış tarihinden itibaren hesaba yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması gerekir." açıklamasında bulundu.

ÖDEME TUTARI 2021'DE 33 BİN 97 TL'YE ÇIKTI

Devlet tarafından sağlanan destek ödemesi için birikim yapılan süre ve birikim yapılan tutar belirleyici oluyor. 3 yıldan 5 yıla kadar yapılan birikimler ile en üst düzey limit 2021'de 33 bin 97 TL oluyor.

* 36-47 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 15 ile çarpılır, ödenecek tutar 26.995,94 TL’yi geçemez.

* 48-59 ay için hesaptaki birikim tutarı yüzde 18 ile çarpılır, ödenecek tutar 29.072,58 TL’yi geçemez.

* 60 ay ve üzeri için hesaptaki birikim tutarı yüzde 20 ile çarpılır, ödenecek tutar 33.097,05 TL’yi geçemez.

Konut hesabı açarak devletten destek almak için Akbank şubelerine başvuru yapılabilir.