Okullar tekrar kapanır mı? Bakan Özer’den yüz yüze eğitim açıklaması

TRT Haber’de konuşan Bakan Özer’in açıklamalarından satır başları şöyle; Okulları yüz yüze eğitim için hazır hale getirdik. Okullarımızın yüz yüze eğitime açılması için Sağlık Bakanlığı ile birlikte alınması gereken önlemlerle ilgili çok kapsamlı bir rehber hazırladık.

Okullar tekrar kapanır mı? Bakan Özer’den yüz yüze eğitim açıklaması

Öğretmenlerimize de bilgilendirme ve farkındalığı artırmak için ciddi bir eğitim verdik. Öğretmenlerimiz ve çocuklarımız okulları özledi. Bir haftada 850 bin sınıfın 198’inde yüz yüze eğitime ara verildi.

 

“SAĞLIK BAKANLIĞI İLE KOORDİNE ÇALIŞIYORUZ”

Yüz yüze eğitimin başlamasının akabinde 2 hafta geçtiği belirtilerek değerlendirmenin sorulması üzerine Özer, ahenk eğitimin 1 Eylül’de tüm kademelerde ise olağan eğitimin 6 Eylül’de başladığını hatırlattı.

Süreci büsbütün Sağlık Bakanlığı ile koordine ettiklerini vurgulayan Özer, tüm okullarda gerekli tüm önlemleri aldıklarını söyledi.

EKİM AYINDA OKULLAR KAPANCAK MI?

Velilerin cep telefonları üzerinden kurduğu kümelerde, “ekim ayında okulların kapanacağı” tarafında argümanların yer aldığının belirtilmesi üzerine Bakan Özer, şöyle konuştu:

“Hayır bu türlü bir şey kelam konusu değil. 71 bin 320 okulumuzda ve 850 bin dersliğimizde uyulması gereken kuralları belirledik. Sürecin devam ettirilmesi, okul bazlı değil hadise bazlı. Hiçbir okulumuz kapalı değil lakin 198 tane sınıfta olay yahut yakın temas nedeniyle eğitim öğretime orta verildi. Hasebiyle olayların yaygınlaşması durumunda olayların etkilediği sınıflarla ilgili kararlar alacağız, okul, ilçe yahut vilayet ile ilgili karar almayacağız. Başlangıçtaki irademizi devam ettiriyoruz, okullar açık kalmaya devam edecek. Şu andaki bilimsel datalar ışığında aldığımız kararlar var, 1 ay sonra bilimsel bilgiler değiştiği vakit tedbirlerimizle ilgili güncellemeler yapacağız. Lakin yeniden okullarımızın açık kalması için her türlü tedbiri alarak süreci devam ettireceğiz.”


"OKULLAR AÇIK KALMASI BİR ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ"

Yüz yüze eğitimde herkesin sorumluluk alması ve önlemlere dikkat etmesi gerektiğine işaret eden Bakan Mahmut Özer, “Okulların açık kalması, artık yalnızca bir eğitim sorunu değil, bir ulusal güvenlik sorunudur. Onun için de okullarımızı elimizden geldiği kadar çok harikulâde durumlar olmadığı surece en son kapanan kurumlar olarak tutmak için tüm vatandaşlarımızın fedakarlık yapması gerekiyor.” dedi.

 

“ÖĞRETMENLERİMİZ ÇOK BAŞARILI BİR SÜREÇ YÖNETİYOR”

Öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının aşılanma oranlarına ait de bilgiler veren Özer, “6 Ağustos’ta en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 73’tü, dün prestijiyle yüzde 91’e çıktı. Türkiye ortalaması ise yüzde 83. Yani Türkiye ortalamasından 8 puan daha yüksekte. En az iki doz aşı olmuş öğretmen oranı ise 6 Ağustos’ta yüzde 59’du, dün prestijiyle yüze 78’e çıkmış. Öğretmenlerimiz yalnızca kendi sıhhatleri açısından değil, birebir vakitte topluma örnek olma istikametinde de çok başarılı bir süreç yönetiyorlar. Tüm öğretmenlere şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

"TABLET DAĞITMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Bakan Özer, muhakkak okullarda, örneklem üzerinden ve velinin isteğini alarak öğrencilere PCR testi yapılması istikametinde Sıhhat Bakanlığı ile koordineli formda görüştüklerini aktardı.

Öğrencilere tablet dağıtımında gelinen etabın sorulması üzerine Özer, 2 milyona yakın tablet dağıtıldığını belirterek, “Toplu dağıtımlardan fazla, örneğin hadise nedeniyle yüz yüze eğitime orta verilen 198 sınıfta tablet ve bilgisayara gereksinimi olan çocukları çabucak tespit edip bu gereksinimlerini karşıladık. Şayet çocuk yüz yüze eğitimin dışına çıkmışsa ve gereksinimi varsa tablet dağıtmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

“TÜM ÖĞRETMENLERE EŞİT BİÇİMDE KAPIYI AÇTIK”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 15 bin öğretmen atama süreçlerinde 2020 ve 2021 KPSS puanları ile müracaatların alınmasına ait bir soruyu, şöyle yanıtladı:

“15 bin yeni atama, ek atama değil, eğitim sistemimizin içine 15 bin yeni öğretmen almak için Cumhurbaşkanımızın eğitim sistemine yaptığı bir katkıdır. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bir KPSS’ye girenleri başkalarının lehinde yahut aleyhinde olumlu ayrımcılık yapma durumumuz yok, biz adil olmak zorundayız. Müddeti geçmeyen tüm adaylarımıza yani 2020 ve 2021 KPSS’ye giren tüm adaylara müracaat hakkı tanıdık. Hasebiyle atama bekleyen ve müracaat yapabilecekken yapamayacak duruma düşürdüğümüz hiçbir öğretmen kitlemiz yok. İki imtihana da girdiyse hangi puanı en yüksekse onun geçerli olmasını sağladık. Yansıları anlayışla karşılıyorum lakin yapılan yanlışlık yok. Tüm öğretmenlere eşit bir formda kapıyı açtık.”