Normalleşme planı ortaya çıktı! Esnaf ne zaman dükkan açacak AVM'ler yüz yüze eğitim...

Normalleşme planı 3 aşmaayla gerçekleşecek. 17 Mayıs, 1 Haziran ve 1 Temmuz'a ayarlı yol haritasının detayları ortaya çıktı.

Normalleşme planı ortaya çıktı! Esnaf ne zaman dükkan açacak AVM'ler yüz yüze eğitim...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat açıkladığı tam kapanma tedbirleri sonrasında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tablosunda rakamlar henüz istenilen seviyelerin üzerinde olmasına karşılık gerileme kısmen sürüyor.

Bu noktada; 18 günlük tam kapanma sonrasında istenen düşüş sağlanır ve vakalar 5 binin altına gerilerse yaza rahat girebilmek için sıkı tedbirler esnetilecek ve açık alanlarda kontrollü normalleşme ya da kontrollü sosyal hayat benzeri bir döneme geçilecek.

 

Hükümet, söz konusu normalleşme adımları için çeşitli senaryolar üzerinde çalışırken ağırlık kazanan yol haritası şekilleniyor. Elbette bu pozitif senaryonun hayata geçirilmesi için ilk koşul günlük vaka sayılarının 5 binlere gerilemesi ve hedeflendiği gibi Rus Sputnik V aşısında beklenen dozların gelmesi.

Süreç nasıl işleyecek?

Geçen yıl vaka sayılarında belli bir düşüş sağlanmasının ardından önce mayıs ayında AVM'ler, 1 Haziran'dan itibaren de kafe, restoran ve eğlence mekânları gibi insanların yoğun olarak bir arada bulunduğu yerler açılmıştı. Ardından bazı illerde ve bölgelerde vaka patlamaları meydana gelmişti. Peki; bu kez kademeli gevşeme nasıl sağlanacak? Masadaki normalleşme takvimi şöyle:

17 Mayıs sonrası

İlk olarak kısıtlamalardan en çok etkilenen restoran, kafe gibi işletmeler açık alanlarında hizmet verebilecek şekilde kapılarını açacak. Dış mekanı olmayan işletmelere belediyeler tarafından geçici imkanlar sağlanacak. İşletmelerde saat sınırı ise 21:00 olacak.

AVM'lerdeki ve diğer cadde mağazaları 29 Nisan öncesi düzende açılacak. Tek fark sadece pazar günleri sokağa çıkma yasağı uygulanacak yani cumartesileri esnaf dükkanını açabilecek, insanlar sokağa çıkabilecek. Bu dönemde de okullarda yüz yüze eğitim başlatılamayacak.

 

1 Haziran sonrası

Önce 17 Mayıs sonrası sadece pazar günü uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Yaz sezonunun da başlamasıyla artık tam normalleşmeye bir adım daha yaklaşılmış olacak. Tüm eğlence mekanları ülke genelinde yeme içme yerleri de dahil olmak üzere artık saat 22:45'e kadar açık tutulabilecek. Yine tüm işletmeler açık alanlarda hizmet verecek şekilde faaliyet sürdürebilecek. Tatil kısıtlamaları da sona erecek. Eğitim kurumları bu süreçte de kapalı olmaya devam edecek ve uzaktan eğitim ile dönem sonlandırılacak.

1 Temmuz sonrası

Bu tarihten sonra aşılama oranlarındaki artışın da katkısıyla artık tüm kısıtlamalarda önemli ölçüde sonlandırmaya gidilecek. Yeme içme mekanlarının kapalı alanları da hizmete açılabilecek. Hemen hemen tüm yasaklar kaldırılırken; eğitimde kapıların açılması artık eylüle kalacak.