Normalleşme beklerken gelen 'Üçüncü Dalga' uyarısı korkuttu!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 1 Mart'ta başlayan normalleşme süreci esnafı ve vatandaşları sevindirmişti. Kısıtlamaların kalkmasının ardından sokaklar, parklar ve restoranlar doldu taştı. Uzmanlardan ise korkutan haber geldi.

Normalleşme beklerken gelen 'Üçüncü Dalga' uyarısı korkuttu!
07 Mart 2021 - 15:15
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs risk haritasına göre 'çok yüksek riskli' illerin dışında kalan bölgelerde kafe, lokanta ve restoranların hizmet vermeye başlaması vatandaşların ve esnafın yüzünü güldürdü. Kısıtlamanın kalktığı günden itibaren cadde ve sokaklar, restoran ve kafeler doldu taştı, trafik yoğunluğu ise yüzde 80'leri aştı. Bu kapsamda yaşanacak vaka artışı ise korkuttu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illerin risk grubuna göre, 100 bin nüfus başına düşen haftalık vaka sayılarını açıkladı. 27 Şubat-5 Mart tarihleri arasında bir önceki haftanın tablosuna göre 65 ilde haftalık vaka sayısı artarken, sadece 16 ilde düşüş yaşandı.Bakan Koca sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yüksek riskli illerimiz risklerini düşürmek için daha tedbirli olmalı. Normalleşme kontrollü gerçekleşmeli. Bu hafta ne kadar tedbirli olursak şehirlerimizin rengi ona uygun olarak şekillenecek. Mevcut avantajlarımızı kaybetmemek için daha dikkatli ve temkinli hareket etmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

Uzmanlar, vaka sayılarındaki artışı göz önünde bulundurarak korkutan uyarılarda bulundular. Milliyet'te yer alan habere göre Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, hastanelere başvuru sayısında yaşanan artışa dikkat çekerek, “Kafeler, lokantalar böyle dolar taşarsa nisan ayında üçüncü dalgayı görürüz." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum