NASA'dan Türkiye'ye kuraklık uyarısı!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Türkiye'nin yer altı su rezervlerinin ortalama seviyenin altında yer aldığını açıkladı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Türkiye'de yaşanan kuraklığın tehlikeli bir seviyeye geldiğini, düzenli bir şekilde yağmur yağmazsa mahsül alımının tehlikeye girebileceğini açıkladı.

NASA özellikle İstanbul'daki su seviyenin düşüklüğüne vurgu yaparak Türkiye'nin en kalabalık şehrinin, barajların doluluğu bakımından "son 15 yılın en kötü dönemini" geçirdiğini duyurdu.

Türkiye'de son aylarda yaşanan aşırı kuraklık NASA'nın uydu görüntülerine de yansıyarak ABD'li uzmanların da dikkatini çekti.

Kurum tarafından paylaşılan verilere dayanılarak hazırlanan raporda Türkiye'de özellikle yeraltı su seviyesinin düşüklüğüne vurgu yapıldı. Bu duruma aylarca devam eden düşük yağmur ve kar yağışının sebep olduğu belirtilirken, barajlardaki su seviyesinin son 15 yılın en düşük seviyesine gerilediği kaydedildi.
Son bir kaç aydır ülkenin neredeyse her kesiminde yağışların normal seviyenin altında gerçekleştiği belirtilirken, ekim-aralık dönemi boyunca yağış oranının 1981-2010 arası ortalamasından yüzde 48 daha düşük olduğu tespit edildi.