Mithat Bülent Özmen kimdir?

31 Mart'ta seçilen Eyüpsultan Belediye Başkanı Mithat Bülent Özmen kimdir araştırılıyor. İGDAŞ Genel Müdürü iken aday gösterilen Mithat Bülent Özmen seçimden zaferle çıktı. Peki, Mithat Bülent Özmen kaç yaşında? Mithat Bülent Özmen aslen nerelidir? İşte Mithat Bülent Özmen kimdir detayları...

Mithat Bülent Özmen kimdir?

31 Mart yerel seçimlerinde Eyüpsultan Belediye Başkanı olan Mithat Bülent Özmen kimdir araştırılmaya başlandı. Mithat Bülent Özmen hayatı ve kariyeri içeriğimizde detaylı verildi. Peki, Mithat Bülent Özmen kaç yaşında? Mithat Bülent Özmen aslen nerelidir? İşte Mithat Bülent Özmen kimdir detayları...

Mithat Bülent Özmen kimdir?

Mithat Bülent Özmen 1988-1992 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde siyaset bilimi ve kamu yönetimi okudu. AB Jean Monnet Bursiyeri olarak University of Kent, Brussels School of International Studies’den uluslararası ilişkiler yüksek lisans derecesi aldı. Doktorasını bankacılık ve finans üzerine yaptı.

1992 yılında T.C. Dışişleri Bakanlığı’nda iş hayatına başlayan Dr. Özmen, 1994 yılında Türkiye İş Bankası Teftiş Kurulu’na katıldı. Devam eden süreçte hem banka ve finans kuruluşlarında hem de reel sektörde üst düzey yöneticilik yapan Dr. Özmen, en son enerji sektörünün önde gelen holdinglerinden birinde CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Doğal Gaz İthalatçıları Derneği (GAZİD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2019 Yerel Seçimleri hemen akabinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki ve Türkiye’nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketi olan İGDAŞ’ta Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlayan Dr. Özmen, 1 Aralık 2023 tarihine kadar bu görevlerinin yanısıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Enerji Grup Başkanlığı görevini de icra etti.

Dr. Özmen, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 2015 Genel Seçimleri’nde kamuoyuna açıklanan ve erişim imkanı sınırlı hane halklarının konut sahibi olmalarına yönelik en önemli seçim vaatlerinden birini hazırladı. Dr. Özmen’in yeni bir finansal ve istatistiki model öneren söz konusu çalışması aynı zamanda doktora tezi olarak kabul edildi ve hakemli akademik kitap olarak literatüre girdi.

İki dönem TÜSES Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Dr. Özmen, halihazırda Cumhuriyet Halk Partisi, TÜSES ve SODEV üyesidir.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde CHP'nin Eyüpsultan Belediye Başkan adayı seçilmiştir.

Çeşitli üniversitelerin MBA ve yüksek lisans programlarında konut politikaları, risk yönetimi, finansal piyasalar ve finansal yönetim üzerine ders veren Dr. Özmen, ileri derecede İngilizce bilmektedir. Dr. Özmen evli ve iki çocuk babasıdır.