Milli eğitim Bakanı yakın tarihte başlayacak eğitim döneminde hayata geçirilecek uygulamaları tanıttı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şanlıurfa'da gerçekleştirdiği etkinlikler sırasında yeni eğitim-öğretim yılında hayata geçirilecek yeni uygulamaları duyurdu. Bakan Tekin birçok önemli noktaya dikkat çekti. İşte detaylar...

Milli eğitim Bakanı yakın tarihte başlayacak eğitim döneminde hayata geçirilecek uygulamaları tanıttı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şanlıurfa'daki ziyareti sırasında, yeni eğitim öğretim yılında hayata geçirilecek olan yeni uygulamaları duyurdu. Bakan Tekin, çocukların okul içerisinde cep telefonlarıyla fazla vakit geçirdiğini belirterek, "Çocuklarımızın dersliklere cep telefonu getirmemelerini ve bu konuda alınan önlemlere uygun davranmalarını istiyoruz. Bu hususu genelgemizde de vurguladık" ifadelerini kullandı.

 

 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şanlıurfa’da yeni eğitim öğretim yılıyla ilgili bilgi verdi. Deprem bölgesinde eğitimin sorunsuz başlaması için gerekli çalışmaları yaptıklarını dile getiren Bakan Tekin, “Deprem bölgesiyle ilgili altını çizerek söylemek istiyorum, biz 11 Eylül tarihi itibariyle şartlarımız önceki dönemde olduğu kadar rahat olmamak üzere asgari müştereklerde eğitim ve öğretim sürecini sağlıklı bir şekilde başlatacak tüm tedbirlerimizi almış durumdayız. Hiçbir sıkıntı olmadan eğitim süreci başlayacak. Öğrencilerimiz açısından zorunlu telafi eğitimleri, öğretmenlerimiz açısından başta barınma, ulaşım olmak üzere hem mevcut öğretmenlerimizin hem 1 eylül tarihi itibariyle atanan yeni kardeşlerimizin, yeni arkadaşlarımızın problemlerinin çözümü noktasında gerekli tüm tedbirleri almış durumdayız. Daha önce söyledim, tekrar söyleyeyim. Bölgede çalışan, özellikle 4 il ve 2 ilçe bazlı olarak çok fazla yıkımın olduğu bütün öğretmen arkadaşlarımız tek tek arandı. Konaklama, barınma, ulaşımla ilgili durumları, yeni atanan arkadaşlarımız tek tek arandı, durumları tespit edildi ve gerekli tedbirler İçişleri Bakanlığımız ve AFAD imkanları da kullanılarak ayarlanmış durumda. O arkadaşlarımız, kardeşlerimiz de hiçbir problem yaşamadan eğitim ve öğretim sürecini inşallah başlatmış olacaklar” dedi.

 

DEPREM BÖLGESİYLE İLGİLİ 3 AŞAMALI PROJEKSİYON

Bakan Tekin, "Aynı şekilde velilerimizle ilgili destek süreçleri yürütüldü. Hem yaz aylarında hem bundan sonra da devam edecek. Dolayısıyla deprem bölgesiyle ilgili bir sıkıntı en azından yaşanmayacak. Orayla ilgili derslik ihtiyacının karşılanması açısından 3 aşamalı bir projeksiyon gerçekleştirdik. Bazı projelerimiz 11 eylül itibariyle bitmiş olacak. Bazı projelerimiz bahar yarıyılı başlangıcıyla bitmiş olacak, bazı projelerimiz de önümüzdeki eylül dönemine yetişecek şekilde yatırım projelerimizi de yapmış olduk. Cumhurbaşkanımızın bu konuda hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan yatırım sürecini desteklediğini belirtip kendisine teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

OBEZİTE VE DİJİTAL BAĞIMLILIĞIN ÖNLENMESİ

Pazartesi günü itibariyle 81 ilin valiliğine gönderdikleri bir genelgenin detaylarını da aktaran Bakan Tekin, “Eğitim ve öğretim sürecine hazırlık dönemine ilişkin genelgeden hareketle genel anlamda Türkiye’deki eğitim ve öğretim sürecini ilgilendireceğine inandığım birkaç hususun da altını çizmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi şu, obezite ve dijital bağımlılık şu anda çağımızın önemli problemlerinden bir tanesi. Biz bu gönderdiğimiz genelgede valilerimizden, il milli eğitim müdürlerimizden ve öğretmenlerimizden bir ricamız var. O da şu, okul bahçelerimizin lütfen öğrencilerimizin hem dijital bağımlılıklarının azaltılacağı, hem gündelik aktivitelerini yapabilecekleri oyun alanlarına, bu oyunların bizim geleneklerimiz, göreneklerimiz, kültürel mirasımıza yansıtacak oyunlarla bezenmiş bir şekilde okul bahçelerimizin etkili bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz. Bunun için bakanlık merkez teşkilatından destek talepleri olan okullarımıza destekler vereceğiz. Arzumuz çocuklarımızın hem sağlıklı bir ortamda eğitim ve öğretim alması, hem bedensel sağlıklarını düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmamız, hem de dijital bağımlılıkta çocuklarımızın teneffüste elektrik ortamlardaki kendi ruhsal ve zihinsel sağlıklarını sıkıntıya sokabilecek olan bağımlılıklarından bir nebze de olsun kurtulabilmiş olmalarını istiyoruz” dedi.

 

 

"SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN ÖDEV VERMENİN ÖNÜNE GEÇİLECEK"

Sosyal medya üzerinden verilen ödevlerin çocukları dijital bağımlılığa ittiği yönünde velilerin şikayetleri olduğunu söyleyen Bakan Tekin, “Bu vesileyle şunu özellikle istirham ediyoruz, genelgemizde de var. Velilerimizin çokça şikayet ettiği konulardan bir tanesi öğretmen arkadaşlarımızın sosyal medya uygulamaları üzerinden öğrencilerimizi ödevlendirmeleri. Bunun da öğrencilerimizin, çocuklarımızın dijital bağımlılıklarını olumsuz şekilde etkilediğini hissettik, gördük. Bize gelen eleştiriler doğrultusunda bunun da tedbirini aldık” şeklinde konuştu.

"ÖĞRENCİLERİN SINIFLARA TELEFONLA GİRMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİLECEK"

 Çocukların okulda cep telefonuyla çok zaman geçirdiğini söyleyen Bakan Tekin, “Bir diğer husus çocuklarımızın okullarda GSM cihazları, cep telefonlarıyla çok fazla vakit geçirdiklerinden hareketle önümüzdeki eğitim ve öğretim yılında bunu zorunlu kılmamakla beraber bunun teşvik edilmesini arzu ediyoruz. Çocuklarımızın dersliklere cep telefonu sokmamalarını, sokmayacak şekilde tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz. Bunu da genelgemizde zikretmiş olduk” dedi.

"ÇOCUKLAR KENDİ KÜLTÜRLERİNİ ÖĞRENECEK"

Bakan Tekin 2017 yılında yapılan müfredat değişikliğinde hayata geçirilen şehrimizi tanıyalım ünitesinin öğretmenler tarafından aktif olarak kullanılmasını istedi. Bunu çok önemsediklerini söyleyen Bakan Tekin, “Bir başka husus, çok önemsediğim hususlardan bir tanesi. Daha önce 2017 müfredat değişikliği sürecinde kazanımların içerisinde seçilmiş bir ders olarak şehrimizi tanıyalım ünitemizi koymuştuk. Bunu çok önemsiyorum. Çocuklarımızın, gençlerimizin yaşadıkları şehrin geleneklerini, kültürünü, doğasını, tarihi dokusunu, kültürel mirasını yaşaması, öğrenmesi, bilmesi açısından öğretmenlerimizden rica ediyoruz, bu ünitenin aktif bir şekilde kullanılması ilin bu anlamdaki mirasının çocuklarımıza yansıtılmasında özellikle istirham ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

"ÖĞRENCİLERE 500 MİLYON KİTAP DAĞITILACAK"

Yeni eğitim ve öğretim yılında öğrencilere yaklaşık 500 kitap dağıtılacağını söyleyen Bakan Tekin, “Bunun gibi yeni eğitim ve öğretim yılına ilişkin tedbirlerimizi sıraladık. Birkaç tanesini daha söyleyeyim. Bunlardan bir tanesi öğrencilerimize yaklaşık 500 milyon adet kitap dağıtıyoruz. Dolayısıyla bu kitaplarımızın da bir şekilde sene sonu itibariyle değerlendirilmesi açısından okullarımızdan rica ediyoruz, bu kitapların öğrencilerimizden tekrar sene sonu iade olarak alınmasını önemsiyorum” dedi.

"ÖĞRETMENLER BEYAZ ÖNLÜK GİYECEK"

Öğretmenlerin okulda beyaz önlük giymeleri konusunda valiliklerin gerekeni yapmasını isteyen Bakan Tekin, “Bir başka husus öğretmenler odası toplantılarında da dile getirilen öğretmen arkadaşlarımızın okullarda, bir eğitimciye, bir öğretmene yakışır şekilde giyinmesi açısından beyaz önlük uygulamasının yine valiliklerimizce tespit edilmesini arzu ediyoruz, bunu da genelgemizde zikrettik” diye konuştu.

‘SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ’

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun atanmasını kurum önünde oturma eylemi yaparak protesto eden 2 kişi, Bakan Tekin’in değerlendirme toplantısının olduğu GAP Tarımsal Araştırma Merkezi’nin önüne geldi. Bu kişiler, protestosunu burada da sürdürdü.

Merkezdeki ziyaretin ardından ÇEAŞ Anadolu Lisesi’ne geçen Bakan Tekin, burada İl Milli Eğitim Müdürü Asım Sultanoğlu’nun atamasıyla ilgili açıklama yaptı. Tekin, sadece Urfa’da değil, ülkede genelinde yaklaşık 30 ilde, Milli Eğitim müdürünün değiştiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Şanlıurfa’daki İl Milli Eğitim Müdürü arkadaşımızı da değiştirdik ve yerine yeni bir arkadaşımızı getirdik, kamuoyunda yapılan eleştirileri, realiteden uzak, bakanlıkla herhangi bir diyalog içerisine girilmeden yapılmış, tamamen siyasi polemik konusu açıklamalar olarak nitelendiriyorum. Bizler, Milli Eğitim Bakanlığı olarak herhangi bir ile Milli Eğitim il müdürü atarken, yönetici atarken, önce ilin ihtiyaçlarını ortaya koyuyoruz. Biz şunu gördük; Şanlıurfa’da çok büyük derslik ihtiyacı var, dolayısıyla bu ihtiyacı giderebilecek şekilde yatırım, inşaat, arsa üretimi ve bu süreci bakanlıkla koordineli bir şekilde takip edecek en çok güvendiğimiz arkadaşlardan bir tanesini de Şanlıurfa’da İl Milli Eğitim Müdürü olarak göreve getirdik. Bunun altını çizerek söylüyorum; bu atamayı yaparken tamamen Şanlıurfa’nın ihtiyaçlarını düşündük. Şu anda Şanlıurfa’nın derslik ihtiyacı var. Dersliklerdeki Öğrenci sayısı lokal olarak bazı okullarda çok yüksek, bu problemin çözülmesi gerekiyor. Biz bu anlamda yeni görevlendirdiğimiz Asım Sultanoğlu kardeşimizle beraber, biz de onun arkasında sonuna kadar durarak, buradaki talepleri karşılamak için azami çabayı göstererek Şanlıurfa’nın Okul ihtiyacını, derslik ihtiyacını önümüzdeki yıl gidermek istiyoruz” dedi

‘VARSAYIMLARLA SUÇLU İLAN ETMEYİZ’

Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu ifade eden Bakan Tekin, “Kimsenin kendi ürettiği varsayımlardan hareketle biz insanları suçlu ilan edemeyiz. Bahsi geçen arkadaşımız, İl Milli Eğitim Müdürümüz daha önceki görevi esnasında talihsiz bir olay yaşadı. Ben o dönem müsteşardım. Biz bakanlık teftiş kurulunu anında harekete geçirdik. Kurul olayla ilgili değerlendirmesini yaptı. İkincisi olay yargıya intikal etti. Yargı süreci var. Her iki sürecin neticesinde de İl Milli Eğitim Müdürümüzün süreçle ilgili herhangi bir kusuru tespit edilmedi. Hukuken ve denetim süreci sonucunda suçu tespit edilmeyen, edilemeyen, suçsuz olan kişi de bizim gözümüzde masumdur. Masum insanların hukukunu korumak da bizim görevimizdir. Dolayısıyla başarılı bir müdürümüz. İl Müdürümüzün arkasındayız. İl Müdürümüzü buraya gönderirken de temel gerekçemiz Şanlıurfa’nın ihtiyaçları konusunda kesinlik başarılı olacağına inandığımız, bu konuları birebir takip edebileceğimiz bir arkadaşımız olduğu için gönderdik. Sonuna kadar arkasındayız, sonuna kadar da yardımcı olacağız” diye konuştu.

 

Etiketler: eğitim dönemi