Mart ayı 65 yaş üstü maaşları yattı mı Maaşlar ne zaman yatacak Başvuru nasıl yapılır

Asgari ücrete yapılan zamdan sonra 2021 yaşlılık maaşları da aylık 711.5 liradan 864.89 liraya yükseltildi. Mart ayının gelmesiyle birlikte yaşlılık maaşının yatıp yatmadığı merak konusu oldu. Peki Mart ayı yaşlılık maaşı yattı mı? Mart ayı yaşlılık maaşı ne zaman yatacak? Yaşlılık maaşına nasıl başvurulur? İşte detaylar...

Mart ayı 65 yaş üstü maaşları yattı mı Maaşlar ne zaman yatacak Başvuru nasıl yapılır
08 Mart 2021 - 12:11

Yaşlılık maaşı alan kişilerin maaşları, her ay hesaplarına düzenli olarak yatar. Yaşlılık maaşının hesaba ne zaman yatacağı ise yaşlılık maaşı alan kişinin doğum tarihinin son rakamlarına göre değişir. Yani doğum tarihinin son rakamı, yaşlılık maaşınızın hesaba yatacağı günü gösterir. Bu düzenlemeye göre yaşlılık maaşlarının hesaplara yatırılacağı takvim şöyle:

  • Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.

  • Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.

  • Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü.

  • Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü.

  • Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.

Yaşlılık maaşlarının ödemelerinde yığılma ve kalabalık olmaması için ödeme günlerinde bu şekilde bir düzenlemeye gidilmiştir. Yaşlılık maaşını alacak olan kişiler, doğum tarihinin son rakamına göre 2021 Mart ayı yaşlılık maaşı ödemesini PTT'den çekebilirler.

YAŞLILIK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

65 yaş aylığı başvurusu kişilerin ikamet adreslerinin bağlı olduğu kaymakamlıklar üzerinden gerçekleştirilir. Başvuru sahipleri üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartlarıyla kaymakamlıklara bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracat ederler.

Kişilerin bizzat başvuru için sağlık durumunun uygun olmaması durumunda ise başvurular vasi aracılığıyla gerçekleştirilir.Başvuru sırasında gerekli vasi kararı yetkilendirilmiş mahkeme aracılığıyla verilen belge ile ispat edilmelidir.

İncelemelerin olumlu olarak sonuçlanması durumunda kişilerin irtibat numarasına kısa mesaj ile bilgilendirme yapılmaktadır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum