Maçlar seyircili olacak! İşte tüm detaylar...

Maçlar seyircili olacak! İşte tüm detaylar...

Maçlar seyircili olacak! İşte tüm detaylar...

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, "Önümüzdeki süreçte bütün alanlarda kısıtlamaları kaldırmaktan yanayız. Spor müsabakaları için de benzer şekilde sayıları belirleyerek, tedbirlerle seyircili oynanabileceğini şimdiden söylemek istiyorum" dedi. Bakan Koca, delta varyantı ile ilgili de "Delta plus yok; ama delta varyantı artıyor. Geçen hafta 16 ilde 138 varyant vardı. Bu sayı, 26 ilde 224'e çıktı, bunun 134'ü İstanbul'da" diye konuştu. 

TBMM'de 'nöbetçi bakan' olan Sağlık Bakanı Koca, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Bakan Koca, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan gazete yasağının 1 Temmuz itibarıyla kalkacağını söyledi. Koca, "Bilim Kurulu bununla ilgili düzenlemeyi geçen cuma günü yaptı ama 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yasak kalkacak" dedi.

Bakan Koca, spor müsabakalarına seyirci alınmasıyla ilgili "Önümüzdeki süreçte biz bütün alanlarda kısıtlamaları kaldırmaktan yanayız. Spor müsabakaları için de benzer şekilde sayıları belirleyerek, tedbirlerle seyircili oynanabileceğini şimdiden söylemek istiyorum" diye konuştu.

İKİ DOZ ARASINDAKİ SÜRE BİLİM KURULU GÜNDEMİNDE

Bakan Koca, Covid-19 aşısında iki doz arasındaki sürenin kısaltılmasıyla ilgili ise "6 haftaya uzatmayı Uğur hoca ile görüşerek karar vermiştik. Özellikle vatandaşlarımıza erken dönemde 1'er aşıyı yapmak istemiştik. Şu dönemde elimizde yeterli aşımız var. Yarın Bilim Kurulu'nda gündem konularından biri de bu olacak. 6 haftanın 4 haftaya çekilip çekilmeme durumu dahil olmak üzere özellikle hatırlatma dozu; 60 yaş üstü vatandaşımıza ve sağlık çalışanlarımıza bunun uygulanıp uygulanmaması gerektiği de Bilim Kurulu'nun gündemi olacak" dedi.

Bakan Koca, hastalığı geçirenlerde aşı süresinin 6 aydan 3 aya düşürülmesi konusunun da yarın Bilim Kurulu'nda görüşüleceğini kaydetti.

'ŞEHİR HASTANELERİ DEVLETİNDİR'

Bakan Koca, şehir hastanelerinin yabancılara satıldığı yönündeki iddialarla ilgili soru üzerine de konunun sürekli gündemde tutulmaya çalışıldığını belirtti. Koca, "Şehir hastaneleri binaları ve arsaları devletindir. Burada yapılan bu binalar, karşılığı 25 yıllığına kira ödemesi şeklindedir ayrıca 19'a yakın hizmetin satın alınma durumudur. Kira durumu 25 yıllıktır.

Hizmetleri satın alma durumu ise 5 yıllığına alınır yani 5 yıldan sonra serbest, açık ihale ile tekrar kaç yıllığına bu hizmetleri almak istediğimizi belirlemiş olacağız. Herhangi bir devir söz konusu değil. Bunun dışında 19 hizmetin bazı kalemleri otopark, yemek, güvenlik, temizlik gibi hizmetleri bir başka firmadan alabilirsiniz. Kamuda, kendi hastanelerimizde, üniversite hastanelerimizde de benzer şekilde hizmetler alıyoruz. Bu, hizmeti almaktan öte bir durum değildir.

Toplamda işletmenin, bu binaları yapan yatırımcının değişikliği söz konusu olmamıştır. Bu değişiklik ancak bakanlığımızın onayı ile olur. Binalar ve arsalar devletindir. Biz hizmetleri bir şekilde satın alabiliyoruz. Alınan hizmetleri ilgili yatırımcı bir başka firmadan alabilir" diye konuştu. 

'HASTANELERİN SATIŞI SÖZ KONUSU DEĞİL'

Bakan Koca, söz konusu Danimarka sermayeli firmanın da 15-16 yıldır Türkiye'de hizmet verdiğine dikkat çekerek, "İlgili firma Türkiye'de 40 binden fazla çalışanı olan, 15-16 yıldan bu yana hizmet veren bir firma. Bir devir söz konusu değildir. Binaların satışı hastanelerin satışı, devri söz konusu değildir. Hizmet alımı dışında bir durum değildir. Yatırımcının da değişikliği söz konusu değildir" dedi.