En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Lezzetli ve köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları nelerdir

Yemek 06.11.2019, 17:40

Türk kahvesi, Osmanlı döneminden bu yana en keyifli anların içeceği olmuştur. İster şekerli ister sade, Türk kahvesinin her zaman bol köpüklü olanı uygundur. Peki lezzetli ve köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları nelerdir, gelin beraber bakalım…

Taze çekilmiş kahve; Türk kahvesi yapmanın en önemli kuralı taze kahvedir. Kullandığınız kahve tazeyse, kahveniz arzu ettiğiniz gibi köpürür ve lezzetli olur. Bu nedenle kahvenizi fazla miktarda alıp mutfağınızda saklamak yerine sık sık taze çekilmiş kahve almanızı öneriyoruz. Bu sayede kahveniz bayatlamaz ve bol köpüklü leziz kahveler içebilirsiniz.

Saklama koşulları: Her besinde olduğu gibi Türk kahvesinin de saklama koşuluna dikkat etmelisiniz. Kahvenizi nemden ve tozdan saklamalı, hava almayan cam bir kavanoz içerisinde muhafaza etmelisiniz. Böylece kahvenizin tadında herhangi bir değişim ya da bozulma olmayacaktır.

Soğuk kahve suyu; Türk kahvesi pişirirken kullanacağınız su, içme suyu ve mutlaka soğuk olmalıdır. Musluk suyu kahvenin tadını olumsuz etkiler, bu nedenle kesinlikle klorlu ve musluk suyu kullanmamalısınız.


Köpükleri eşit dağıtın;  Eğer birden fazla Türk kahvesi yaptıysanız pişirdiğiniz kahvenin köpüğünün eşit dağılması için tamamını bir fincana dökmemelisiniz. ile hazırladığınız kahveden her fincana eşit miktarda köpüğünden koyup ardından kahvenin tamamını paylaştırmalısınız.

Su ile servis edin; Hazırladığınız bol köpüklü Türk kahvesini yanında suyla servis edin. Türk kahvesinden önce içilecek birkaç yudum su damağı kahveye hazırlar. Ağızdaki başka tatların gitmesine ve kahvenin tadının daha iyi alınmasına yardımcı olur.

Yorumlar (0)