Koronayı 30 saniyede öldürdüyor. Gargara nedir, nasıl yapılır, malzemeleri neler?

Koronavirüs yok etmek için çalışmalarına hız veren bilim insanları araştırmalarına hız verdi. Yapılan yeni bir araştırmaya göre, ağız gargaralarının virüsü laboratuvar ortamında 30 saniyede etkisiz hale getirdiği ortaya çıktı. Tükürükteki virüsü öldürmeye yardımcı olabileceği ortaya çıkan gargaranın Kovid-19 tedavisinde etkili bir yöntem olduğu belirtildi. Peki ağız gargarası nasıl, yapılır, gerekli malzemeler nedir, evde gargara nasıl yapılır, gargrara fiyatları, eczanelerde hazır var mı?

Koronayı 30 saniyede öldürdüyor. Gargara nedir, nasıl yapılır, malzemeleri neler?

Tükürükteki virüsü öldürmeye yardımcı olabileceği ortaya çıkan gargaranın Kovid-19 tedavisinde etkili bir yöntem olduğu belirtildi. Peki ağız gargarası nasıl, yapılır, gerekli malzemeler nedir, evde gargara nasıl yapılır, gargrara fiyatları, eczanelerde hazır var mı?

BBC’nin haberine göre, ağız gargaralarının Covid-19 üzerindeki etkisi, Cardiff Üniversitesinde görevli bilim insanları tarafından incelendi. Çalışma, laboratuvar ortamında, kişinin nazal ve oral kanallarındaki durumun taklit edildiği bir test tüpü içinde yürütüldü. Uzmanlar, yüzde 0,07 oranında setilpiridinyum klorür içeren ağız gargarasının, Covid-19’u 30 saniyede etkisiz hale getirebildiğini gözlemledi.

Bulgular, gargaranın, tükürükteki virüsü öldürmeye yardımcı olabileceğini ortaya koyarken, Covid-19 için etkili bir tedavi yöntemi olduğuna dair kanıt elde edilmedi. Diş eti hastalıkları uzmanı Dr Nick Claydon, setilpiridinyum klorür içeren ağız gargaralarının, salgın döneminde el yıkama, fiziksel mesafe ve maske takma gibi insanların önemli bir rutini haline gelebileceği öngörüsünde bulundu.

Penn State Tıp Fakültesinde görevli uzmanların yaptığı çalışmanın ekimde açıklanan bulguları da bazı gargaraların ve bebek şampuanlarının Covid-19’u etkisiz hale getirebileceğini göstermişti.

Evde ağız gargarası nasıl yapılır?

Karbonatlı gargara: Karbonat, ağzı dezenfekte etmeye yardımcı olur. Kötü kokuların oluşmasını engeller.

Malzemeler: 1 bardak su, 1 çay kaşığı karbonat ve 3-4 damla doğal nane yağı.

Yapılışı: Tüm malzemeleri bir şişede karıştırın ve daha sonra ağız dolusu alarak çalkalayın ve tükürün.

Elma sirkesi ile gargara:Sirke zararlı birçok mikroorganizmayı yok edecek güçtedir. Bu ağızdaki bakterileri yok eder.

Malzemeler: 1 bardak su ve 2 yemek kaşığı organik elma sirkesi.

Yapılışı: Malzemeleri birbiri ile homojen olarak karıştırın ve daha sonra gargara yapın. Ağzınızda sirke tadı kalmasını istemiyorsanız gargaradan sonra birkaç kez su ile ağzınızı çalkalayabilirsiniz. Karanfil ile kokuyu yok edebilirsiniz.Maydanoz ve karanfil ile gargara: Maydanoz ve karanfil ağızdaki kötü kokuyu yok eder ve bakteri oluşumunu engeller.

Malzemeler: 1 bardak su, 3-4 tane karanfil ve 1 dal maydanoz.

Yapılışı: Malzemeleri bir cezveye koyun ve daha sonra kaynatın. Kaynadıktan sonra süzgeç yardımıyla suyu maydanoz ve karanfilden arındırın. Su soğuduktan sonra ağzınızda gargara yapın.

Nane ile gargara:Nane keskin kokulu ve sağlıklı bir bitkidir. Ağız sağlığında ise antibakteriyel özellik taşır. Oluşan bakterileri yok eder ve oluşumunu engeller. Ağızda kötü koku oluşmasında da oldukça etkilidir.

Malzemeler: 1 bardak su ve 5 nane yaprağı.

Yapılışı: Malzemeleri bir cezve koyun ve kaynatın. Kaynama işlemi bittikten sonra soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra gargara yapın. Ağzınızda ferahlık oluşmasını sağlayacaktır.Tuz ve su ile gargara: En yaygın olarak bilinen ve yapımı kolay olan gargaradır.

Malzemeler: 1 çay bardağı su ve 2 çay kaşığı tuz

Yapılışı: Ilık suya 2 çay kaşığı tuzu ekleyin ve çözününceye kadar karıştırın. Oluşan karışımı gargara yapın.

Tarçın ve karanfil ile gargara: Ağızdaki bakterileri temizler ve ağızda hoş bir koku bırakır.

Malzemeler: 2 bardak su, 2 adet çubuk tarçın, 2 adet karanfil.

Yapılışı: Malzemeleri bir cezveye koyun ve kaynatın. 15- 20 dakika kaynadıktan sonra süzgeç ile sıvıyı ayırın. Soğuduktan sonra ise gargara yapın. Gargarayı bir gün içinde kullanmanız gerekir. Aksi taktirde ertesi gün kullanmanız etki sağlamayacaktır.

GARGARA FİYATLARI NE KADAR, REÇETE İLE ECZANEDEN GARGARA ALINABİLİR Mİ?

Güvenilir internet sitelerinden alınan fiyatlara göre ağız gargara fiyatları, 13 TL'den başlayarak 200-300 TL'ye kadar çeşit markalar bulunmaktadır.

Aile hekiminize başvurarak ağız gargarası yazdırırak güvenilir olarak ücretsiz eczaneden olarak temin edebilirsiniz.