Koronavirüs vaka sayısı patladı! 10 il için 15 gün sokağa çıkma yasağı

Koronavirüs salgınıyla mücadeleler tüm hızıyla devam ederken vaka artışlarının yaşanması tedirgin etti. Karadeniz bölgesinde vaka sayıları büyük artış gösterirken uzmanlar 15 gün sokağa çıkma yasağı önerisinde bulundu. İşte o iller...

Koronavirüs vaka sayısı patladı! 10 il için 15 gün sokağa çıkma yasağı
24 Şubat 2021 - 18:09 - Güncelleme: 24 Şubat 2021 - 19:11

Koronavirüs vaka sayılarında son günlerde yaşanan ciddi artışlar uzmanları korkuttu. Özellikle Karadeniz bölgesi illerinde yaşanan artışlar nedeniyle o illerde 15 günlük sokağa çıkma yasağı uygulamasının gerekliliği konuşulmaya başlandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan vaka tablosuna göre Ordu, 100 binde 228 ile salgında vaka artışının en çok görüldüğü il oldu. Koronavirüs vaka artış oranına göre Ordu'dan sonra ise Giresun, Samsun, Tokat, Bolu, Sakarya, Ardahan, Adıyaman, Erzurum, Kırklareli geliyor.

Bu şehirlerde 15 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesini uygun gören uzmanlar uyarıyor. KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın vaka artışlarıyla ilgili, "Bölgedeki bu durumun devamı veya bunu kırmanın mutlaka bir yolunun bulunması gerekiyor. Bunlardan bir tanesi olarak en azından 15 günlük tam kapanmayı önermek istiyorum" sözlerini dile getirdi. 

Trabzon Tabip Odası Başkanı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyesi Dr. Yaşar Kibar Güven ise bu konuyla ilgili, "Vaka sayısı yüksek ve diğer illere göre oran yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, daha kati tedbirler alınması lazım. Gerekirse ‘bölgesel karantina’ da düşünülebilir" şeklinde açıklama yaptı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum