Koronavirüs geçirdiyseniz bu rahatsızlıklar kalıcı olabilir!

Koronavirüs vaka sayıları hızla artarken koronavirüse yakalanıp atlatan kişilerin bu belirtilere dikkat etmesi gerekmektedir. ABD'de yapılan bir çalışmada, koronavirüse yakalanan her 3 kişiden birinin psikolojik ya da nörolojik rahatsızlık yaşadığı ortaya çıktı.

Koronavirüs geçirdiyseniz bu rahatsızlıklar kalıcı olabilir!
07 Nisan 2021 - 13:08

Koronavirüs salgını dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken salgının insanlar üzerindeki etkileri de araştırılmaya devam ediyor. ABD'de yapılan bir araştırmada 236 bin kişi incelenerek bazı veriler ortaya konuldu. Yapılan araştırmaya göre, koronavirüse yakalanan kişilerin yüzde 34'ünün enfekte olduktan sonraki altı ay içinde nörolojik ya da psikolojik rahatsızlık yaşadığı ortaya çıktı. Koronavirüsü atlatanların yüzde 17'sinde yaygın anksiyete bozukluğu görülürken, yüzde 14'ünde ise duygudurum bozukluğu görüldüğü ifade edildi.

Koronavirüse yakalandıktan sonra durumu ağırlaşıp hastanede tedavi görenlerde ise nörolojik etkilere daha fazla rastlandı. Koronavirüse yakalanan her 50 kişiden birinde ise beynin kan damarlarında daralma ya da tıkanma sonucu kan akışındaki azalma nedeniyle iskemik inmesi görüldüğü bildirildi.

Yapılan araştırma, Lancet Psychiatry tıp dergisinde yayımlandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum