Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Cezası belli oldu

Kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle trafiğe çıkacak sürücüler karlı havalarda araçlarına kış lastiği takmak zorundadır. Hem can güvenliği hem de cezai olarak problemlere yol açabiliyor. Peki Kış lastiği uygulaması 2020 ne zaman başlıyor? Kış lastiği takmamanın cezası ne kadar?

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Cezası belli oldu
21 Kasım 2020 - 18:17

Her yıl 1 Aralık tarihinde başlayarak 1 Nisan tarihinde sona eren kış lastiği uygulaması, bu yıl da aynı tarihte başlayacak. Denetlemeden sorumlu kurumlar tarafından, trafiğe çıkan araçların kış lastiği uygulamasına uyup uymadığı kontrol ediliyor. Kış lastiği uygulamasına uymayan sürücülere belli miktarda ceza kesiliyor.

Kış lastiği takmamanın cezası 885 TL

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulamasına uymamanın cezası, 885 TL olarak belirlendi.

Kış lastiği zorunlu araçlar

Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra, seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.

Doğru lastik seçimi

Kış şartlarında gerekli önlemlerin alınmaması halinde trafikteki risk oranı da artmaktadır. Doğru olmayan bir lastik seçimi trafik kazalarına yol açarken, en doğru lastik mevsime uygun lastik olarak seçilebilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum