Kalp dostu şifa deposu Enginar salatası tarifi!

Türk mutfağında vazgeçilmez bir tat oluşturan Enginar hem sağlık deposu hem de oldukça lezzetli. Ege'ye özgü bu muhteşem lezzet Enginar sevmeyenlerin dahi damağında lezzet şöleni sunacak.

Kalp dostu şifa deposu Enginar salatası tarifi!

Enginarın faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle bol vitamin deposu oluşu karaciğerin daha rahat çalışabilmesini sağlıyor. Vücudunda kötü kolesterol oranı yüksek olan kişiler için önerilen enginar sindirim sistemini de düzenliyor. Kansızlığa iyi gelmesi yönüyle de bilinen Enginarın özellikle kış aylarında düşen bağışıklığı kuvvetlendirdiği biliniyor. Vücudun bakterilere karşı güçlü bir savunma oluşturmasını sağlayan Enginar doğal bir ilaç görevi görüyor.

DİYET MENÜLERİNİN VAZGEÇİLMEZ LEZZETİ!

Yalnızca vücut sağlığı için değil özellikle kilo verme sürecinde de büyük etkisi oluyor. Kalorisi oldukça düşük ve kalp dostu oluşu nedeniyle diyet menülerinin de vazgeçilmezi haline geliyor. Akşam yemeklerinde tercih edilebilecek şifa kaynağı Enginarın zeytinyağlı salatası da beğenilerek tüketiliyor.

KALBİ DESTEKLEYEREK TOKLUK HİSSİ SUNUYOR!

Zeytinyağlı Enginar salatası özellikle nane, maydanoz ve soğan ile buluştuğunda hem lezzetli bir tat hem de görüntüde bir şölen vadediyor. Düzenli tüketildiğinde kalbi destekleyen ve uzun süreli tokluk hissi sağlayan Zeytinyağlı Enginar tarifi sizlerle…

ZEYTİNYAĞLI ENGİNARIN MALZEMELERİ:

  • 2 adet kuru soğan

  • 6 adet Enginar

  • Yarım demet maydanoz ve nane

  • 2 adet portakal suyu

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

  • 1 adet limon suyu

  • 1 çay kaşığı tuz, karabiber, kişniş

  • 3 diş sarımsak

  • 1 tatlı kaşığı çörek otu

ZEYTİNYAĞLI ENGİNARIN YAPILIŞI

Öncelikle portakal ve limon suyu sıkılarak köşede bir kase içerisinde alınır. Kabukları soyulan sarımsaklar ile buluşturulur.

Hazırlanan karışımın içerisine zeytinyağı, tuz, karabiber ve kişniş eklendikten sonra karıştırılarak köşede bekletilir.

Doğrama tahtası üzerinde soğanlar yarım ay şeklinde kesilir. Üzerine ince bir şekilde maydanoz ve nane kıyılarak eklenir. Ardından geniş bir kase içerisine alınır.

Yıkanan ve temizlenen Enginarlar ince ince doğranarak köşeye alınmış olan yeşilliklerin üzerine ilave edilir.

Kase içerisinde hazırlanan portakal ve limon suyu sosu tüm malzemelerin üzerine eklenerek iyice karıştırılır.

Son olarak üzerine susam ve çörek otu serpilerek servis yapılır.

Etiketler: tarif, Enginar salatası