Kabine Toplantısı sona erdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan normalleşme ve yüz yüze eğitim açıklaması

Bugün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda alınan kararları açıkladı. Yüz yüze eğitim, normalleşme, lokanta ve kafeler, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile ilgili konuşması haberimizin detaylarında...

Kabine Toplantısı sona erdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan normalleşme ve yüz yüze eğitim açıklaması
01 Mart 2021 - 21:07 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 21:47
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün saat 16.00'da gerçekleşen Kabine Toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda alınan kararları açıkladı. Açıklamalarından önemli başlıklar şöyle:

Normalleşme sürecini bugün itibariyle başlatıyoruz:

 "Milletimize daha önce söz verdiğimiz şekilde; bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz. Kontrollü normalleşme adımlarını ifade etmeden önce, şu hususların altını özellikle tekrar tekrar çizmek istiyorum. Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de tamamen salgının seyriyle ilgilidir. Salgının yayıldığı bir ortamda normalleşme adımlarını atmak veya sürdürmek mümkün değildir. Türkiye pek çok devlete nazaran coğrafi alan ve nüfus itibariyle büyük bir ülke olduğu için adımlarımızı kademeli şekilde atmamız gerekiyor." İller vaka oranlarına göre sınıflandırıldı: 

"Sağlık bakanlığımız ve onun bünyesinde faaliyet gösteren bilim kurulu, 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdı. Bu değerlendirmeye göre de 81 vilayetimiz; düşük riskli - mavi, orta riskli - sarı, yüksek riskli - turuncu ve çok yüksek riskli - kırmızı olarak renklere ayrıldı. Her hafta risk durumuna göre illerimizin renkleri yeniden tespit edilecek. Ayrıca her iki haftada bir de normalleşme uygulaması güncellenecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzısıhha kurullarımız bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecektir. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı, salgının her bir ilimizdeki iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek. Vatandaşlarımız, günlük hayatlarının her alanında; temizlik, maske ve mesafe diye özetlediğimiz salgın tedbirlerine ne kadar riayet ederlerse illerinin normalleşmeye o kadar hızlı geçebilmesini sağlayacaklar." 


Hafta sonu kısıtlaması:

"Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek. Ülkemizin tamamında süren akşam 21.00 ve sabah 05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek."


Yüz yüze eğitim:

"Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacaktır. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacaktır."


Restoran ve kafeler:

"Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde  faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebileceklerdir."


Halı saha-yüzme havuzu vb.:

"Halı saha, yüzme havuzu vb. tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasında faaliyet gösterebileceklerdir. Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecektir."

65 yaş ve üzeri, 20 yaş ve altı:

"Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altındaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır."


Nikah ve düğünler:

"Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde 50 kişiyi geçmemek ve bir saati aşmamak kaydıyla yapılabilecektir."


Genel kurul toplantıları:

"Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler vb. kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum