İzmir'de tatil yapmak isteyenler pişman oldu! Sürü halinde geziyorlar! Plajlar boşaltılıyor..

İzmir’de denizanaları, yazın son günlerini değerlendirmek isteyen tatilcilerin keyfini kaçırdı. Zehirli ve tehlikeli olan bu canlılar nedeniyle plajlar boş kaldı. İklim bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, deniz suyu sıcaklığındaki rekor artışın ve deniz kirliliğinin denizanası artışına neden olduğunu söyledi. İşte detaylar..

İzmir'de tatil yapmak isteyenler pişman oldu! Sürü halinde geziyorlar! Plajlar boşaltılıyor..

İzmir’in Çeşme ilçesinde denizanası istilası yaşandı. Denizanası sürüleri, denize giren vatandaşları tedirgin etti. Bazı plajlarda denize girmek yasaklandı.

İzmir’in Çeşme ilçesinde, son günlerde denizanası istilası yaşanıyor. Denizanası sürüleri, denize giren vatandaşları tedirgin ediyor. Denizanası ısırması, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve yanma gibi belirtilere neden oluyor. Bazı plajlarda ise denize girmek yasaklandı.

Denizanaları Neden Arttı?

Denizanaları, denizlerin en eski canlılarından biridir. Bazı türleri zehirli olan bu canlılar, dokundukları kişilere ciddi zararlar verebilir. Ölü oldukları durumlarda bile zehirleme etkisi bulunan denizanaları, her yıl Ağustos ayında bazı sahillerde görülür. Ancak bu yıl İzmir’de rekor bir yoğunluk yaşandı.

İzmir'de tatil yapmak isteyenler pişman oldu! Sürü halinde geziyorlar! Plajlar boşaltılıyor.. - Resim : 1

İklim bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, deniz suyu sıcaklığı seviyesinin yüksek olmasının denizanalarının üremesini kolaylaştırdığını belirtti. Yaşar, “Deniz suyu sıcaklığı seviyesi yüksek olunca bir de biz denizlerimize çok fazla atık bıraktıkça, bu tür canlıları denizlerimizde sıklıkla görüyoruz. Bizim denizleri foseptik olarak kullanmamız dolayısıyla oradaki atıklar, bu canlılar için besin anlamına geliyor. Bu nedenle biz bu yıl denizanalarını çok daha sık görüyoruz” dedi.

Hangi Sahillerde Görüldü?

Denizanalarının ilk olarak Foça sahilinde ortaya çıktığı belirtildi. Foça Belediyesi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Foça sahillerinde görülen denizanası türünün zehirli olduğu ve temas halinde ciltte yanıklara neden olduğu bilinmektedir. Denize giren vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını rica ederiz” ifadelerini kullandı.

Foça’dan sonra Çeşme koylarında da denizanalarının görüldüğü bildirildi. Çiftlikköy Fenerburnu Koyu ve Dalyan kıyılarına giden vatandaşlar, deniz yüzeyinde mavi renkli denizanalarını fark etti. Bazı vatandaşlar panikle sudan çıkarken, bazıları ise merakla fotoğraf çekti1.