İzmir depreminde vefat sayısı kaç? Vefat edenlerin isimleri belli oldu mu?

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında 6,6 büyüklüğünde deprem oldu. 16,5 kilometre derinlikle meydana gelen deprem İstanbul dahil çevre illerden de hissedildi. Bazı evlerin yıkıldığı belirtilirken, çok sayıda bina da hasar gördü. AFAD, depremde ilk belirlemelere göre 12 kişinin vefat ettiğini, 419 kişinin yaralandığını duyurulurken vefat edenlerin isimleri belli oldu mu?

İzmir depreminde vefat sayısı kaç? Vefat edenlerin isimleri belli oldu mu?
Editör: Ferhat
30 Ekim 2020 - 18:02 - Güncelleme: 31 Ekim 2020 - 13:29

İzmir ve çevresi bugün saat 14.51.’de büyük bir depremle sallandı. Vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden dışarı çıkarken, bir süre sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir'in Seferihisar ilçesinin 17.26 kilometre açığı olarak açıkladı.

Deprem İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Depremle birlikte vatandaşlar yakınlarına bilgi vermek isteyince, operatörlerde yoğunluk oluştu. Hastaneler, itfaiye, polis ve sağlık ekipleri, alarm durumuna geçti.

6.6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMDE VEFAT EDENLERİN İSİMLERİ BELLİ OLDU?  

İzmir'de vefat edenlerin isimleri | İzmir hastanede olanların isimleri

İzmir'de yaşanan deprem sebebiyle yakınlarına ulaşamayanlar nereden nasıl bilgi alacaklarını araştırıyor. Konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yakınlarınız için alo 184’ü arayın. Depremde zarar görmüş olabileceğini düşündüğünüz yakınlarınız için Bakanlığımızın 184 SABİM Hattını arayın. Tedavimiz altındalarsa sağlık durumlarını ve hangi hastanemizde olduklarını öğrenin ifadelerini kullandı.

Kandilli: 30-40 kilometrelik bir fay kırılması oldu

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener depreme ilişkin açıklamalarda bulunurken şu ifadeleri kullandı; ''Depremde 30-40 kilometrelik bir fay kırılması oldu. Sosyal medyada dalgaları ve teknelerin birbirine çarpışını gördünüz. Bizim vatandaşlardan istirhamımız kıyı bölgelerindeyseniz denize bakmak yerine süratle kıyıdan uzaklaşın. Bu büyüklükteki bir depremin 1 derece altına kadar yani 5,8 5,9 büyüklüğünde 15 gün boyunca artçılar bekleniyor.''İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), merkez üssü İzmir'in Seferihisar açıkları olan depremde 1'i boğulma olmak üzere 12 kişinin vefat ettiğini, 419 kişinin yaralandığını ve 12 binada arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi. Açıklamada, "Deprem sonrasında 13'ü 4'ün üzerinde olmak üzere 33 artçı sarsıntı yaşanmıştır. AFAD Başkanlığı tarafından, bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere 3 milyon TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir" denildi.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum