İzmir'de peş peşe korkutan depremler! Beşik gibi sallanıyor

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi açıklarında gerçekleşen 4,1'lik depremin ardından adeta deprem fırtınası başladı ve hareketlilik devam ediyor. İzmir'de sabah saatlerinden itibaren büyüklüğü 4 ile 5,1 arasında toplam 7 ayrı deprem meydana geldi.

İzmir'de peş peşe korkutan depremler! Beşik gibi sallanıyor
01 Şubat 2021 - 13:27 - Güncelleme: 01 Şubat 2021 - 15:32
İzmir bu sabah saat 08.00’den itibaren ardı ardında depremler yaşıyor. Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen ilk deprem saat 08.03’te kaydedildi. AFAD tarafından 4,1 olarak ölçülen bu depremin ardından saat 08.46’da 5,1, saat 08.47’de 4,8, saat 09.00’da 4,7, saat 09.34’te 4,2, saat 10.51’de – 3,6 ve saat 11.35’te de 5,1 büyüklüğünde toplam 7 sarsıntı olurken 14:39'da ise bir deprem daha meydana geldi. Çevre il ve ilçelerde de hissedilen depremle ilgili şu ana kadar bildirilen olumsuz herhangi bir durum olmadığı öğrenildi.KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER


AFAD SON DEPREMLERKALIN’DAN DEPREM AÇIKLAMASI


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “İzmir’in Karaburun ilçesinde meydana gelen deprem üzerine ilgili tüm birimlerimiz seferber edilmiştir. Umudumuz can kaybının olmamasıdır. İzmir'e ve ülkemize geçmiş olsun.” dedi.SOYER: OLUMSUZLUK YAŞANMADI

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Ege Denizi Midilli Adası açıklarında meydana gelen 4.8 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler Karaburun, Urla, Foça, Dikili ilçelerimiz ve İzmir kent merkezinde de hissedildi. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM: HERHANGİ BİR İHBAR GELMEDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de art arda meydana gelen iki depreme ilişkin, Twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen depremlerden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin hemen ardından İl Müdürlüğü ekiplerimiz incelemelerini başlattılar. Şu ana kadar olumsuz bir durum ve ihbarla karşılaşmadık.GECE SAATLERİNDEN İTİBAREN 12 SARSINTI

İzmir, Ege Denizi’nde Karaburun ilçesi açıklarında meydana gelen depremlerle sallanıyor. İzmir’de bugün saat 00.42 ile 09.34 saatleri arasında Richter ölçeğine göre, en küçüğü 1.9, en büyüğü ise 5.1 büyüklüğünde toplam 12 ayrı sarsıntı yaşandı. Depremlerde şu ana kadar can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.


 

Deprem fırtınası                                                                                                                  Sözcü'nün haberine göre; bugün olan depremleri deprem fırtınası olarak gördüğünü söyleyen Ercan, “Bugün 4.1-4.9-4.6 depremler oldu. Bunun arkası gelebilir. Gelmeyebilir de. Deprem fizik matematik, kimya gibi tanımlı bilim değil." dedi.

"Kuşkulu geliyor"                                                                                                                Ercan, "Tanımsızlıkları oldukça fazla. Eğer arka arkaya bu depremler olabiliyorsa düşünmek gerek. 4.1, 4.9'un öncüsü oluyorsa 4.6 ne oluyor? Bu 4.6 bana biraz kuşkulu geliyor. Dolayısıyla Midilli'nin önünde bir gerginlik birikimi var. Ikınıyor boşalamıyor” şeklinde konuştu.

İzmir kırığını etkiler mi?                                                                                                    Bugün bir sürü tutarsız açıklamalar yapılabileceğini söyleyen Ercan, şunları kaydetti; “İzmir kırığıyla ilgili büyük bir korku bombardımanı yapılabilir. Midilli kırığının İzmir kırığını harekete geçireceğini asla düşünmüyorum...

"Halk kulak asmasın"                                                                                                        İzmir kırığı şu anda suskunluk içinde. İzmir kırığının 2080 yılına kadar deprem üreteceğini beklemiyorum. Çünkü İzmir kırığının uzun erimli davranışları onu gösteriyor. O nedenle bu tür söylemlere halk kulak asmasın”

Midilli'de eğer bunlar öncüyse bundan sonra olabilecek daha büyük bir deprem olacaksa, etkileyeceği yerlerin Gediz çatal ağzı olacağını belirten Prof. Dr. Ercan sözlerine şöyle devam etti: “Menemen ‘den başlayıp Karşıyaka'ya kadar giden eski Gediz ırmağının getirmiş olduğu gevşek sulak bölümler. Benim de en çok korktuğum yerler burasıdır. Oralarda uyarmamıza rağmen yoğun bir yapılaşmaya gidiliyor. Hala lüks yapılar burada devam ediyor.

Buralar İzmir'in tarım ve beslenme alanlarıdır. Buraları yapılaşmaya açmak bir cinayettir. Bu cinayeti işleyen doğrudan doğruya merkezi yönetim ve buna izin veren yerel yönetimlerdir.

 

"Dünyanın hiçbir yerinde tarım alanları yapılaşmaya açılmaz . Bu kente karşı işlenen suçtur, kente ihanettir. İşin sıkıntılı tarafı bu suçu işleyenler en yetkili olan merciler."

"Yazlıklarından İzmir'e dönmesinler"                                                                          Ercan, deprem fırtınası sonrası İzmirlilere “Bu durumda İzmirliler ne yapsın. Sisam depreminden sonra tekrar korku yaşamaya başladılar. Çok çekinenler yazlıklarından İzmir'e dönmesinler. Bu gelen bir hafta jeofizik anlamında çekinceli bir durumdur. Durup bir dinlemek gerekiyor." dedi

Güvenli ve riskli ilçeler hangileri? : Ercan "Özdere, Gümüldür,Seferihisar, Sığacık,Çeşme, Karaburun, Kuşadası, Didim'de yazlıkları olanlar bu haftayı buralarda geçirsin. Özellikle Bostancıda, Karşıyaka, Çiğli, Menemen'de evi olanlar bu gelecek bir haftayı yazlıklarda geçirsinler” önerisinde bulundu.

"Yapılar boksör yorgunluğunda"                                                                                  Deprem uzmanı Övgün Ahmet Ercan, küçük depremlerin bile yorgun binalara zarar verebileceğini ifade ederek; “İzmir'in durumu 30 ekim Sisam Kuşadası depreminden sonra çok önem kazanmıştır. Gediz çatal ağzındaki Bayraklı ve Bornova'daki yapılar 6 ile 9'uncu raundu bitirmiş boksör yorgunluğundadır." sözlerini söyledi.

Ercan son olarak, "Betonarme yapılar içinde küçük çatlaklıklar olmuştur. Beton donatı kavramı düşmüştür çok tehlikeli bir durumdur. Yapılar 30 ekim öncesindeki sağlamlıkta değildir. Bundan sonra oluşabilecek çok büyük deprem olmazsa da etkileri şaşırtıcı olabilir” diye konuştu.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum