Hindistan’da Nipah Virüsü Kaynaklı 12 Yaşında Bir Çocuk Hayatını Kaybetti.

Koronavirüs salgınından ABD'nin ardından en çok etkilenen ikinci ülke konumunda bulunan Hindistan'da Nipah virüsü alarmı verildi. Virüs nedeniyle 12 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybederken, 188 temaslı kişi tespit edildi.

Hindistan’da Nipah Virüsü Kaynaklı 12 Yaşında Bir Çocuk Hayatını Kaybetti.

YÜZDE 75'İ ÖLÜMCÜL
CBS News'ün aktardığına göre, Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerinde, Nipah enfeksiyonlarının yüzde 75'inin ölümcül olduğu bildiriliyor. Koronavirüs için ise ölüm oranının yaklaşık yüzde 2 olduğuna inanılıyor. Hayatta kalanların yaklaşık yüzde 20'si ise nöbetler ve kişilik değişiklikleri de dahil olmak üzere nörolojik semptomlar yaşama ihtimalleri yüksek.

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?
Nipah virüsü (NiV), Paramyxoviridae familyasından, Henipavirus cinsine ait bir RNA virüsüdür. Virüs aynı zamanda 1994 yılında Avustralya'da izole edilen Hendra virüsü (HeV) ile de yakından ilişkili. 

Hem HeV hem de NiV için hayvan konakçı rezervuarı, yaygın olarak "uçan tilki" olarak bilinen meyve yarasasıdır (Pteropus cinsi). Enfekte meyve yarasaları, hastalığı domuzlar, köpekler, kediler, keçiler, atlar ve koyunlar gibi diğer hayvanlara da yayabilir.

İnsanlar, enfekte hayvanla (yarasalar veya domuz gibi diğer hayvanlar) veya tükürük veya idrar gibi vücut sıvılarıyla yakın temas halinde olurlarsa enfekte olabilirler. Enfeksiyon insanlara geçtiğinde, NiV'nin kişiden kişiye yayılması meydana gelebilir.