- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı ve 65 yaş yasağı kalktı mı? Erdoğan açıkladı

65 ve 20 yaş altına sokağa çıkma yasağı ile seyahat kısıtlaması kalkıyor mu? Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yaptığı toplantı sonrası seyahat etme yasağı kalkarken 65 yaş üstü kısıtlaması devam ederken 20 yaş altı 18 yaşa düştü. Peki hafta sonu yasağı kalktı mı?

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı ve 65 yaş yasağı kalktı mı? Erdoğan açıkladı
28 Mayıs 2020 - 19:57 - Güncelleme: 28 Mayıs 2020 - 22:40

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı açıklamalarda bulundu.

Toplantı, dokuzuncu kez video konferans yöntemiyle yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE TOPLANTISI SONRASI ALINAN YENİ KARARLARI AÇIKLADI

Tüm bu gelişmeler bize yeni normal dediğimiz süreçte gereken adımları atma imkanını sağladı. Normalleşme takvimimizde yer alan hususları yakından takip ederek açıklıyoruz. Bu hafta itibarıyla aldığımız yeni kararlar şunlardır:


*Şehirler arası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz.

*İdari izinde bulunan, esnek çalışma sisteminde olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibarıyla normal mesaiye başlayacak. Kreşler ve bakım evleri 1 Haziran'da açılacak.


*Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca takip edilecek.

*65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek.


*İşletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecektir.

*20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba-Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

*1 Haziran'dan itibaren restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, kaplıcalar saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır.

*Turizm tesislerinin bünyesinde işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran'da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre kapsamı ve saati ayrıca değerlendireceğiz.

1 HAZİRAN'DA AÇILIYOR

*Plajlar, milli parklar, bahçeler 1 Haziran'da faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri de 1 Haziran'da açılıyor. Hayvan satış yerleri 1 Haziran, hipodromlar 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır.

*Deniz turizmi balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır.

*Sürücü ve benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren faaliyetlerine başlayabilecek.

*Açık havada konserler yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecektir. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır.

HAFTA SONU YASAĞININ SÜRMESİ BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla ilgili bir açıklamada bulunmazken, pazar günleri 65 yaş ve üzerindekilerin yine pazar günü saat 14:00 ile 20:00 arasında sokağa çıkabileceğini belirtti. Bu açıklama 15 ildeki yasağın bu hafta sonu da sürdüğü şeklinde yorumlandı.
Editor:  admin
- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum