Erdoğan açıkladı: İşte koronavirüs önlemleri

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü'ndeki koronavirüs zirvesi konuştu. Virüsün ekonomiyi etkilemesi için 100 milyarlık bir kaynak seti oluşturduklarını belirten Erdoğan, 17 maddelik paketi açıkladı.

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

GÜNDEM 18.03.2020, 19:34
Erdoğan açıkladı: İşte koronavirüs önlemleri
- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomik sıkıntılara yönelik gerekli çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. Bu konuda bir yol haritası belirlendiğini belirten Erdoğan, 19 maddelik ekonomik tedbir paketini açıkladı.

Erdoğan, Çankaya Köşkü'ndeki koronavirüs zirvesi sonrası açıklama yaptı. İşte Erdoğan'ın açıklamaları:

"Salgın hastalıklar ve tabii felaketler ciddi can kayıplarına neden olmuştur. Avrupa'da nüfusun 3/2'sinde ölümlerden bahsediliyor.

2002 yılında SARS ve MERS adı verilen salgın hastalıklarla mücadele etmiştir. 

Koruyucu sağlık ve tedavi hizmetleri ile virüs salgınlarının ve ölümlerin önüne geçmektedir. Önü kesilmediği takdirde salgın hastalıkların kitlesel ölümlere neden olma ihtimali hala vardır.

Özellikle son aylarda bu perspektifte değerlendiriyoruz. Yaşadığımız sürecin insanlık için ne gibi sonuçlar doğuracağını henüz bilmiyoruz. Bugünkü dünyanın nasıl bir geleceğe evrileceğini kestirmek şu an zordur.

Köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme geçiyoruz. Türkiye bu fotoğrafı kendisi için avantaja çevirmesi şart. 

Son 17 yılda gerçekleştirdiğimiz büyük dönüşüm sayesinde bu sürece en hazır biçimde yakalanmıştır. 

Kriz derinleştikçe bu tür tartışmalarda artacaktır. Yaşadığımız süreci gerisindeki bu derin arka planı ve belirsiz geleceği göz önünde bulundurarak değerlendirmemiz gerekiyor. Bir yandan önümüzdeki sorunun çözümü için gayret edecek diğer yandan da geleceğimizi en güçlü şekilde inşa etmenin mücadelesini vereceğiz. Bunun için büyük ve güçlü Türkiye hedefimize 2053 ve 2071 vizyonlarımıza olan bağlılığımızı artırarak hep birlikte daha çok çalışacağız.

Önceden mesafe katetmiş ülke olarak inşallah 21'inci asrı Türkiye'nin asrı haline getireceğiz.

Bilindiği gibi yeni koronavirüs hastalığı ilk olarak 2019 yılı Aralık ayında Çin'de tespit edildi. Ocak ayının birinci yarısında hastalığın tam teşhisinin konulmasının ardından ilk ölüm haberi geldi. Hemen ardından hastalık Tayland, Japonya ve Amerika'da da görüldü. Ocak ayının son haftasında Çin yönetimi virüsün görüldüğü şehirleri karantinaya almaya başladı.

Virüs Avrupa'da ilk olarak 27 Ocak'ta Fransa'da tespit edildi. Dünya Sağlık Örgütü, Ocak ayı sonunda acil durum ilan etmeye karar verdi. Şubat ayı başında Çin'de ölümler hızla artarken dünyanın pek çok ülkesinde yeni vaka haberleri geldi.

Yolcu gemilerinden uçaklarda trenlere kadar tüm ulaşım araçlarında karantina işlemleri yaygınlaştırılmaya başlandı. Şubat ayının 10'una gelindiğinde teşhis konulanların sayısı 40 bini geçerken ölenlerin sayısı bine yaklaştı.

Bugün itibariyle dünyada koronavirüs hastalığı teşhis edilen kişi sayısı 200 bine bu hastalıktan dolayı ölen kişi sayısı ise 8 bine yaklaşmıştır. Hastalık teşhisi konanlardan 80 bini iyileşirken kalanların tedavisi sürmektedir.

Türkiye bu hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izlemiş tedbirlerini de süratle hayata geçirmiştir. 6 Ocak'ta Sağlık Bakanlığımız bünyesinde bir operasyon merkezi 10 Ocak'ta da Bilim Kurulu oluşturarak gelişmeleri an ve an takibe aldık. Covid-19 rehberinin ilk versiyonu hazırlanarak konuyla ilgili herkesi teşhisten tedaviye kadar tüm süreçlerle ilgili bilgilendirdik. 20 Ocak'tan itibaren hastalığın görüldüğü Çin, Hong Kong, Japonya, Malezya, Hindistan, Endonezya, Filipinler, Singapur, Tayland, Tayvan, Amerika, Rusya ve Vietnam'dan gelen tüm yolcuları taramadan geçirmeye başladık. YÖK'ten ve 12 üniversiteden akademisyenlerinde katılımıyla oluşturulan Bilim Kurulumuzun belirlediği tedbirlerin ilgili kurumlar tarafından süratle hayata geçirilmesini temin ettik.

Lise ve üniversite sınavları ertelenebilir

YKS ve üniversite sınavlarını ertelemeyi gündem alabiliriz. Bu vesileyle 20 bin öğretmenimizin atamasını daha gerçekleştirdiğimizin müjdesini veriyorum.

Fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalara yapılan denetiklerimizi yoğunlaştırdık.

Dün itibariyle Covid-19 teşhisi konulan sayı 98'e çıkarken 1 vatandaşımız da hayatını kaybetti.

Yalan haberlerle milletimizin moralini bozmaya çalışanlar çıktı. Milletimizle birlikte bu sıkıntıyı da aynı şekilde karşıladık. Türkiye'nin en büyük gücü birliğidir, beraberliğidir kardeşliğidir. Allah'ın yardımıyla bu sıkıntıyı süreci daha güçlü şekilde atlatacağımıza inanıyorum.

Türkiye'deki tedbirler salgın ortadan kalkana kadar devam edecektir. Eğer tedbirleri uygularsak evde kalma süresini 3 haftayla sınırlayabiliriz.

Salgın tehlikesi tamamen ortadan kalkana kadar sevgimizi yüreğimizle göstereceğiz.

Mümkün olduğunca evden çıkılmamalıdır. Kendimiz zarar görmesek de taşıdığımız virüsü sevdiklerimize bulaştırarak hastalanmalarına hatta ölümlerine neden olabiliriz. Sosyal hareketliliği ne kadar azaltırsak yayılma hızını o kadar düşürürüz.

Bu krizden etkilenen Türk Hava Yolları'na gereken desteği vereceğiz.

Dün Merkez Bankası piyasalar açısından bazı önlemleri alarak likitide sıkıntısı yaşanmayacağının garantisini verdi.

Üretim ve istihdamın sekteye uğramamasıdır. Kamu-özel sektör dayanışmasıyla daha hızlı çıkacağız. Ön şartımız istihdam kaybına yol açılmamasıdır. Finansal kurum ve kuruluşlardan kredi limiti olan firmaların nakit ihtiyaçları hızlıca karşılanması ve kredi limitlerinin kullanılmasında kısıtlamaya gidilmemesi önemlidir. 

Tüm finans kuruluşlarının kredi geri çağırma, kredi limitini kullandırmama gibi uygulamalardan kaçınmalarını istiyorum.

Toplamda 100 milyarlık bir kaynak setini devreye alıyoruz.

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulamayacağız.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle erteledik.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlayacağız.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği vereceğiz.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere vereceğiz.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edeceğiz.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesini sağlayacağız.

12- Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin sürelerini 3 ay erteliyoruz.

13- Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz.

14- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesini temin edeceğiz.

15- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacağız. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyetini azaltmış olacağız.

16- En düşük emekli maaşını 1.500 liraya yükseltiyoruz.

17- Emeklilerin bayram ikramiyesini Nisan ayı başında ödüyoruz. Yine emeklilerimizin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılmasını sağlıyoruz.

17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırıyoruz.

18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartıyoruz.
 
19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılarımız için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alıyoruz.

Alınan kararların milletimize ve ekonomimize hayırlı olmasını dilerim.

Hiçbir virüsün Türkiye’den, Türk Milletinin birliğinden, beraberliğinden, kardeşliğinden, aldığımız ve alacağımız tedbirlerden daha büyük olamayacağını tekrar ederek, hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum."

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

- - - Sponsorlu Bağlantılar - - -

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni nesil erkek oyunculardan kimi daha başarılı buluyorsunuz?
Yeni nesil erkek oyunculardan kimi daha başarılı buluyorsunuz?
Namaz Vakti 07 Nisan 2020
İmsak 04:46
Güneş 06:09
Öğle 12:46
İkindi 16:22
Akşam 19:13
Yatsı 20:30
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20